November 14, 2013

Nincs nagy társaság a Facebookon

Meg lehet-e tanulni a tudatos jelenlétet? Tevődik fel a kérdés. A pedagógus elmondása szerint minden csak elhatározás és mentalitás kérdése. Például a fekélyes betegség elsődleges okozója a ki nem mondott, felgyülemlett problémák sokasága, éppen ezért mindenek felett lelki problémáinkon és frusztrációinkon kell javítanunk. Az olvasásnak kulcsszerepe van a jellem kialakulásában, tudatunk formálásában és elhatározásainkban.

Gyéresi Júlia szerint mindig azt kell kimondanunk, amit éppen abban a pillanatban érzünk, kerülni kell az állandó szorongást.

Ha az olvasás nagy hatással van ránk, akkor a zenének is ugyanilyen szerepe van? – kérdezi egy jelenlévő fiatal. A Színművészeti egyetem pedagógusa úgy tartja, különösen a zongorának és a hárfának van meghatározó szerepe – a zongora akaratunkat formálja, a hárfa pedig érzelmeinkre hat. Szakemberek javasolják, hogy mindenkinek legyen napi harminc perce, amikor időt ad a regenerálódásra, olvas vagy zenét hallgat és kizárólag önmagával foglalkozik. Ha erre a napi feltöltődésre odafigyelünk, kifelé egy bölcs, kiegyensúlyozott személy képét fogjuk mutatni.

 

Gyéresi Júlia, a Színművészeti Egyetem tanára

 

Az olvasás azért jó, mert elgondolkozunk azon, hogy átélnénk-e azt, amit a szereplők a könyvben. A pedagógusoknak ki kell alakítaniuk a diákokban a jó rögzítés módszerét, segíteniük kell abban, hogy a diákok képeket tudjanak alakítani magukban. Napjainkban nincs meg már a megfelelő lelki rákészültség, téves hit az, ha azt gondolják a mai fiatalok, hogy a Facebookon nagy társaságuk van.

Arról, hogy kinek kell engednie a másikkal szemben, Gyéresi Júlia elmondta, hogy a szülők illetve a tanárok által megtett út sokkal hosszabb, mint a fiataloké, bennük több bölcsesség van, így nekik kell engedékenyebbeknek lenniük az ifjúsággal szemben.

Kedves olvasók a recept a kiegyensúlyozottsághoz itt van, már csak gyakorlatba kell ültetni. Ehhez kívánunk nektek sok sikert!

November 18, 2023

Vida Gábor kapta az Év Szerzője-díjat a vásárhelyi könyvvásáron

Vida Gábor kapta az Év szerzője-díjat a 29. Marosvásárhelyi Nemzetközi Könyvvásáron a Magvető Kiadónál idén tavasszal megjelent Senkiháza című kötetéért. A szerző a Gyarmathy János szobrászművész által készített kisplasztikát és a Communitas Alapítvány jovóltából 1 000 eurónak megfelelő pénzjutalmat vehette át a vásár november 17-i gáláján.  „Vida Gábor az egyik legjobb kortárs magyar író. Fontos […]

November 16, 2023

„Megtörtént dolgokról tudunk-e értelmesen beszélni” – interjú Vida Gáborral

Vida Gábor Senkiháza című, az 1936 és 1946 közötti időszakban játszódó, idén tavasszal megjelent új regénye, ahogy a szerzőtől megszokhattuk, egy ízig-vérig Erdély-történet, amelyben van szerelmi bánat, etnikumok együttélése, realitás és fikció. Az Erdélyi lektűr – amint az alcím jelzi – legszívesebben a természetet járó írójával a regénye születéstörténetéről beszélgettünk. A Senkiháza eseményeinek egyik fő […]

November 16, 2023

Olvasójáték: a könyvről való párbeszéd lehetősége

Jubileumi kiadásához érkezett idén a Marosvásárhelyi Nemzetközi Könyvvásár olvasásnépszerűsítő játéka. Az Olvasd el, és játssz velünk! már a kezdetekben „közvetítő szerepre” vállalkozott: megteremteni a könyvről való párbeszéd lehetőségét író és olvasó között. Az adhatás gyönyörűsége az, ami ennek a munkának a szépsége – mondja Makkai Kinga, az olvasójáték főszervezője. Vele beszélgettünk. Ha leltárt kellene készíts […]