November 14, 2013

90 éves értékek – terítéken a Szivárvány és Napsugár

Ki ne várta volna azt a napot, amikor megjelent a legfrissebb lapszám? Aznap reggel vidáman bandukoltunk az iskola felé.

 

A Könyvvásár gyerekprogram sorozatát Zsigmond Emese, a Szivárvány és Napsugár gyereklapok főszerkesztője nyitotta meg. A mintegy 40 jelenlévő gyerek izgalommal hallgatta, hogyan indultak ezek a folyóiratok, kíváncsian szemlélték e kiadványok legelső példányszámait. A megsárgult lapok, a régimódi történetek (köszönjük Szabó Magdának e szófordulatot), a fehér-fekete illusztrációk lázba hozták az 1-4. osztályos gyerekeket. Döbbenetes felfedezés számukra, hogy akkoriban másként olvastak a gyerekek, a fehér-fekete képekhez maguknak az olvasóknak kellett odaképzelniük a színeket, sokkal gazdagabb fantáziát igényelt az olvasás, hogy hiány pótolni tudják azt, amit a nyomdagépek nem voltak képesek papírra vetni.

 

Zsigmond Emese Csipikével…örökérték számunkra 🙂

 

A főszerkesztő versírásra buzdította a gyerekeket, ígéretet tett, hogy minden beküldött vers, iskoláról írt történet és fotó megjelenik az elkövetkezendő lapszámokban.

Bemutatásra került a Cimbora első lapszáma, ami 1923-ban jelent meg. Sárga lapú kedves nosztalgia! De ki emlékszik még ezekre az időkre? Dédszüleink, esetleg nagyszüleink? Nehéz ennyi sok-sok év távlatában megállapítani, kinek csal mosolyt az arcára ez az évszám. Vannak azért örök értékek, függetlenül attól, hogy melyik generáció olvassa, mindig ott maradnak, mindig referencia pont lesznek a magyar irodalomban. Ilyen Benedek Elek, aki a Cimbora első szerkesztője volt, ilyen Marton Lili és Dsida Jenő, akik az akkori szerkesztőbizottság tagjai voltak. „A Cimbora értékesebb, mint a Szivárvány?” – teszi fel a kérdést egy szimpatikus fiúcska a közönségből. Zsigmond Emese válasza, hogy a régi sokkal értékesebb, mint az új. Ezek a lapok pótolhatatlan kincset jelentenek számunkra. Ilyen kuriózum volt a Napsugár első lapszáma is 1957 januárjából. Ebben a lapban Kányádi Sándor és Veress Zoltán (a Tóbiás és Kelemen szerzője) írtak. Sokkal közelebbi értékek a jelenlévő gyerekek számára, hisz vidáman kiabáltak be, hogy juhé ismerik őket. Az évek elteltével a színek is megjelentek a gyereklapok oldalain, egyre közelebb kerülünk napjainkhoz, kevesebb lett a betű, több lett a rajz és a kép.

 

Huncut mókuskák a lapbemutatón

 

A vidám, mókás lapbemutató tovább folytatódott, de nekünk távoznunk kellett, hisz még sok minden másról írnunk kell. Csak remélni tudjuk, hogy jövőben, ugyanitt, ugyanekkor újra felelevenítjük majd ezeket az értékeket.

November 18, 2023

Vida Gábor kapta az Év Szerzője-díjat a vásárhelyi könyvvásáron

Vida Gábor kapta az Év szerzője-díjat a 29. Marosvásárhelyi Nemzetközi Könyvvásáron a Magvető Kiadónál idén tavasszal megjelent Senkiháza című kötetéért. A szerző a Gyarmathy János szobrászművész által készített kisplasztikát és a Communitas Alapítvány jovóltából 1 000 eurónak megfelelő pénzjutalmat vehette át a vásár november 17-i gáláján.  „Vida Gábor az egyik legjobb kortárs magyar író. Fontos […]

November 16, 2023

„Megtörtént dolgokról tudunk-e értelmesen beszélni” – interjú Vida Gáborral

Vida Gábor Senkiháza című, az 1936 és 1946 közötti időszakban játszódó, idén tavasszal megjelent új regénye, ahogy a szerzőtől megszokhattuk, egy ízig-vérig Erdély-történet, amelyben van szerelmi bánat, etnikumok együttélése, realitás és fikció. Az Erdélyi lektűr – amint az alcím jelzi – legszívesebben a természetet járó írójával a regénye születéstörténetéről beszélgettünk. A Senkiháza eseményeinek egyik fő […]

November 16, 2023

Olvasójáték: a könyvről való párbeszéd lehetősége

Jubileumi kiadásához érkezett idén a Marosvásárhelyi Nemzetközi Könyvvásár olvasásnépszerűsítő játéka. Az Olvasd el, és játssz velünk! már a kezdetekben „közvetítő szerepre” vállalkozott: megteremteni a könyvről való párbeszéd lehetőségét író és olvasó között. Az adhatás gyönyörűsége az, ami ennek a munkának a szépsége – mondja Makkai Kinga, az olvasójáték főszervezője. Vele beszélgettünk. Ha leltárt kellene készíts […]