Pali bácsi igaz meséi
A kiadó Emberek-életek sorozatának első kötetét Káli Király István mutatta be. Káli Király István elmondta, amikor elsőként került a kiadóhoz a kézirat, meg nem tudták, hogy ez lesz a sorozatban az első kötete. „A kérdésekből és feleletekből összeállított kötet szíven és lelken üti az olvasót, szabadságot, kötöttséget, emberi sorsot, és a környezetet foglalja magába, amely rákényszerítette a sorsot a mesélőre.” – jegyezte meg a Mentor kiadó igazgatója, aki ugyanakkor megjegyezte Balogh Pál élete bármelyikünk élete lehetett volna, ha a sors minket is rákényszerít.
Vajda András a könyv lektora a kötet címének bemutatásával kezdte. Ha akartam fütyültem, ha akartam dúdolászgattam cím magyarázatát a kötet hátoldalán találhatja az olvasó. Ez szerint „Pali bácsi szeretett menni, borozgatni, boldog volt, ha kimehetett a mezőre, ha akart fütyült, ha akart dúdolászott.” – magyarázza Vajda András, aki szerint Pali bácsi egy kiegyensúlyozott ember, aki megtalálta helyét a világban. A lektor szerencsésnek érzi magát, hisz több változatát is ismeri a történeteknek, a jelenlevőknek pedig a kötet egy címváltozatát is elárulta: Lassan, mint a harmonika.
A bemutatott könyv 100 órányi rögzített beszélgetés válogatását foglalja magába, amelyben a beszélő, Balogh Pál életéről, reális problémairól mesél, amely szépirodalomként is könnyen fogyasztható.
Gagyi József, a szerző Káli Király István kérdéseire válaszolva elmondta, hogy annak, aki ellátogat Csíkfalvára, Jobbágyfalvára megkerülhetetlen, hogy ne találkozzon Pali bácsival, hisz őt a közösség királyának tekinthetjük, aki életében szervezett, „felállt és elmondta”, ha kellett, kialakított és eljátszott egy szerepet és értelmet is adott neki. Gagyi József szerint nem lehet befejezni a beszélgetéseket, annak az élet, azaz annak a halál fog véget vetni.
A jelenlevők a bemutató lezárásaként Balogh Pál üzenetét is hallhatták, melyet a szerző rögzített, arról, hogy mit is mondana a történetek mesélője, ha jelen lehetne. „Valóságos, nem fűzerezett történet, ez a valóság, amit leéltem. A mai fiatalok lehet nem, de azok, akik megértik, mi megy egy falusi életében, vágyhat arra, hogy elolvassa.” – hangzik Pali bácsi üzenete. (Kondra Tünde)