Meséld tovább, míg eljutsz a végére
Interaktív mesefoglalkozás is szerepelt a 24. Marosvásárhelyi Nemzetközi Könyvvásár első napján a gyerekprogramok kínálatában.
A Kreatív kiadó a gyerekeket lenyűgöző könyvbemutatót tartott – M. Simon Katalin Szelíd mesék a vadonból című mesekönyvét, a Nagy Zsolt által válogatott és átdolgozott Benedek Elek A Nap fája és más növénymesék című mesegyűjteményét, az Arany László Fehérlófia című válogatást, valamint Az aranyleány című, bolgár népmeséket tartalmazó kötetet.
A résztvevő gyerekek életkora meglepően széles skálán mozgott – kétévestől tizenkétévesig mindenkit vonzott a mese világa. A résztvevők több mesekönyvből kaptak ízelítőt, ennek apropóján pedig olyan témákat jártak körül, mint például a műmese és népmese fogalma valamint a kettő közötti különbség. Arról is megkérdezték a résztvevőket, hogy szerintük miből áll és hogyan születik meg egy mese.
A meghívottak mindhárom kötetből felolvastak. A gyerekek a bűvös hármassal próbálhattak szerencsét. Az a gyerek, aki három kérdésre helyesen válaszolt, hazavihetett egy példányt a mesekönyvből.
Az interaktivitás viszont akkor vált igazán érdekessé, amikor a moderátor szerepében jelenlevő Tekei Erika úgy mondta el Benedek Elek meséjét, ahogyan azt régen, a szájhagyomány útján adták tovább egymásnak az emberek. Nem a pontosságra törekedett, hanem arra, hogy a lényeget adja át a gyerekeknek, emellett pedig meg-megállt a történetmesélésben, és kérdezett. A gyerekek pedig szomjaztak a kérdésekre. És nem elégedtek meg a rövid, tömör válaszokkal, hanem, ha kellett, lexikális pontosságú és hosszúságú feleleteket adtak.
Az aranyleány kapcsán a moderátor egy bolgár nyelvű szöveget adott a részvevők kezébe azzal biztatva őket, hogy aki el tudja olvasni, ajándékkönyvet kap. Az ezredforduló után született leleményes gyerek azonnal rácsatlakozott a Google fordítófelületére. Vette az akadályt.
Ez az esemény az ifjú generációt folyton bíráló és sajnálkozó emberek arcába mutatja azt, hogy a mese igenis él és magába szív minden gyereket, legyen az anyja ölében pihenő óvodás, vagy a telefonját készenlétben tartó kiskamasz.
Brassai Eszter