Változó korok, változó városképek



Csepreghy András szenvedélyes gyűjtő. Igazi műgyűjtő. Tulajdonképpen ugyanúgy művészi értékeket gyűjt, mint akik képzőművészeti alkotásokra, régiségekre, történelmi ereklyékre szakosodtak: korabeli fotókat, rajzokat, olykor száz évesnél is régebbi, „sorozatgyártásra” ítélt műalkotásokat. A szerző tisztában van gyűjteményének értékével. És nem tagadja, hogy büszke rá. Azt sem, hogy e kincs összegyűjtése nem kis erőfeszítésébe került. Az első, 9000 darabos gyűjteményük témáját Európa épületeinek gyöngyszemei képezték, de később, igazi lokálpatriótaként szülővárosára, Marosvásárhelyre összpontosult gyűjtési szenvedélye. És minden lehetségest megtett azért, hogy valamennyi, tudomása szerint a városról megjelent képeslap birtokába jusson.
Az itt közreadott 200 fotó és képeslap Marosvásárhely történetének azon időszakát mutatja be, amelyben a város a vezetés, a fennhatóság és uralom szempontjából folyamatosan változott, azaz 1918–1944 között. Minden fotónak és képeslapnak külön-külön megvan a maga kis története, amelyek – a képek látványán túl is – érdekfeszítővé teszik ezt a közkincsnek szánt fotó- és képeslapgyűjteményt.





További hasonló könyvek


Francia iskola

Az olvasás, a színházi előadás, a műfordítás élménye, az irodalmi művek, könyvek kapcsolatteremtő energiája, az utazás „életiskolája”, a kapcsolatok elevensége tárulhat fel e tanulmányokban, amelyek francia és francia művelődéssel kapcsolatos magyar irodalmi és színpadra szánt szövegeket, valamint művelődési eseményeket értelmeznek – kevésbé ismerteket is, a 15. századtól a 20.-ig. Vagyis egy könyvben művekre, emberi kapcsolatokra, […]

„Gyermek nélkül nem érünk semmit”

„A társadalomnéprajz felfedezés értékű leírásait és elemzéseit Balázs Lajosnak köszönhetjük, aki Csíkszentdomokoson páratlan mélységű adatfelvételeket végzett a »három szükség«, a születés, a házasság és a halál szokásvilágáról, majd – mintegy betetőzésül – a nemi kultúra és a nemi erkölcs hagyomány által vezérelt értékrendjéről.” (Paládi-Kovács Attila akadémikus)