„De kik voltak azok a madársétáltatók?”
A szerencsés véletleneknek köszönhetően az említett kötet a Pallas Kiadóhoz került, és alig megjelenése után néhány nappal, már nagy népszerűségnek örvend. Mészáros Sándor szerző hivatását tekintve diplomata, Kínában végzett diplomáciai munkája során átélt élményekből, történtekből született a könyv.
A budapesti szerző magyar állami ösztöndíjasként Moszkvában tanulhatott a Nemzeti Kapcsolatok Intézményébe, angol-kínai nyelv szakon. Itt sajátította el a kínai nyelvet, majd a Magyar Minisztérium küldöttjeként, tanácsosként, nagykövet helyetteseként, nagykövetként dolgozott Kínában. Kötetében az akkori politikai változásokat átélt emberek történetéről olvashatunk. Minden történetnek valós alapja van, de fikcióról van szó. Történetek, amelyeket továbbgondolt a szerző, ismerve a helyzeteket, a kínai emberek gondolkodását. Emberi olvasmányos történetekkel kívánja bevezetni az olvasót a az átélt változásokba. „Sorsfordító év volt, nap mint nap eszembe jutott, mi lett volna ha oda születek. Ma már nem ezt gondolja az ember, ha ellátogat Kínába.” – jegyezte meg Mészáros Sándor. „Az egyén találkozik szembe egy iszonyú helyzettel, a történelemmel. És hogy hogyan is száll szembe mindezzel? Vettem a bátorságot és leírtam, hogy mi járhatott a fejekben.” – tette hozzá.
Kozma Mária, a könyv lektora a kínai madársétáltatókra volt kíváncsi. „Annak idején a városlakóknak nem engedték, hogy háziállatot tartsanak. Csak a madarak tartása volt engedélyezve. A sétáltatók pompás kalitkákban megsétáltatták a madárkákat, több madársétáltató parkokba találkozott, így a madarak is találkozhattak, jól érezték magukat. Reggelente akár tízen, tizenötön is összejött, és hangosakat trécseltek. Reggelente én is hallottam őket az ablakom alatt. Elég sokat történetet megismertem ezektől a madársétáltatókról, miközben őket hallgattam.” – mesélte a szerző.
Mészáros Sándor ugyanakkor kiemelte nagyon büszke és boldog, hogy a Pallas Kiadó adhatta ki e kötetét, valamint elmondta jó érzés számára a marosvásárhelyi könyvvásáron részt venni, öröm számára itt lenni. (Kondra Tünde)