Könyvbemutató hangszerbemutatóval
Rendhagyó könyvbemutatót tartott a Gutenberg kiadó és a Hagyományok háza az idei könyvvásáron – A füttyös legény című, csángó népmeséket tartalmazó kötet kistermi ismertetése során a gyerekek a népi hangszerek világában barangolhattak az Üver zenekar, az Öves együttes, Samu Janka, Moldován Emese, Gyárfás Róbert és Kisfaludi János irányításával. De Kürti Andrea, a kötet illusztrátora is bemutatkozott.
A kiadónak ez a negyedik mesegyűjteménye – ezt a székely, a szász és cigány népmeséket bemutató kötetek előzték meg. De nem az utolsó, jövőre az erdélyi örmény népmesegyűjtemény fogja követni. Kürti Andrea azt mondta, a négy kötet közül ezzel volt a legnehezebb dolga – népies elemekből, szövésmintákból inspirálódva és ezeket stilizálva alkotta meg a könyv képi világát. Nincs kedvenc meséje, de van kedvenc illusztrációja, ami már majdnem ugyanaz.
A kötet bemutatása után Moldován Emese éneklésre hívta a közönséget – a tágra nyílt szemekkel figyelő gyerekeket a Marosvásárhelyi Nemzeti Színházból egyenesen a moldvai csángók világába röpített és a Kisterem zengett a Hol jártál báránykám mindenki által ismert soraitól. De a dalok mellett a moldvai csángó népszokásokból és táncokból is ízelítőt kaptak a kicsik és persze az olyan ismert és kevésbé ismert hangszerekből, mint a furulya, a kaval, a tilinkó és a koboz.
A moldvai csángó kultúrából a Gyimesekbe vezetett a képzeletbeli vándorlás – új dal és új hangszer, az ütőgardony. Majd Felcsík, és Gyergyószék, utóbbi térség dalai a citera jellegzetes hangja miatt maradnak emlékezetesek, végül pedig Marosszék következett – a Nyárád-mente és Vajdaszentiványt dalaival és dallamaival.
A zene és a tánc közösségi élmény, az olvasással ellentétben, amely az egyéni utazásról, kalandozásról szól. A kettő azonban itt kiegészítette egymást, és nemcsak a gyönyörködtetésről szólt az este, hanem a tanításról is.
Szász Z. Zsolt