November 18, 2017

Regényírás bátorságból

A G. Caffe félreeső termének félhomályát egy-egy lámpa fénye törte meg, és a konyhájából kiszűrődő illatok csak még hangulatosabbá tették Tamás Kincső Módos asszony üres kézzel című regényének bemutatóját.

Mindenki felszabadult, és jókedvű volt, amit főként a szerző energikus személye és a konyha kis ablakán kidugott, felszolgálásra kész lepények, pizzák okoztak, megszakítva egy-egy mély gondolatmenetet. Egy kis elidegenítés – mosolyogtam magamban.

A Mentor Könyvek Kiadó gondozásában megjelent Módos asszony üres kézzel című regény főszereplője egy 60 év körüli székely asszony, aki nekivág Amerikának, hogy hazavigye elköltözött fiát akivel újra teljes lehet a család. De felvetődnek a kérdések: Vajon létezik-e ez a család? Létezett-e valaha? Kiállja-e a hagyományos család a jelen próbáját? A válaszadás azért is nehéz, mert „ez az asszony egy olyan ultramodern, kapitalista kultúrával találkozik, amibe sehogy sem tud beilleszkedni, holott próbálja megérteni, és önmagában legitimizálni fiának ottlétét” – magyarázta a szerző, aki szerint a szakmabeliek férfipártinak tartják a regényt.

Tamás Kincső saját bevallása szerint azért írt, hogy bebizonyítsa magának: író. Bár saját életéből merítette az ihletet, a regény nem róla szól. Egyfajta valóságot írt meg a generációk közti különbségről, mert „végig kellett néznem, ahogy szüleim nem értik, miért él bátyám Amerikában”. Éppen ezért tekinthető bátor tettnek a regény megírása, mert Tamás Kincső tulajdonképpen egy olyan valóságot írt le/meg, amely nem egyezik a szüleiével. És ez talán nem is bátorság, hanem vakmerőség.

Arra a kérdésre, hogy kik voltak gyermekkorának mesélői, Tamás Kincső a világirodalom nagyjait és a magyar klasszikusokat említette, de azt is megtudtuk, hogy novellaíráskor a mai napig Örkényt tartja szem előtt, „mert akkor nem mesélni akar, hanem kalapálni, ütni”.

Tamás Kincső írónőnek a Módos asszony üres kézzel az első igazi regénye, amivel azt szerette volna elmondani a mai idősebb korosztálynak, hogy nagyon is rendjén van az, ha a fiatalok külföldön találják meg a helyüket.

 

Magyari Izabella

November 18, 2023

Vida Gábor kapta az Év Szerzője-díjat a vásárhelyi könyvvásáron

Vida Gábor kapta az Év szerzője-díjat a 29. Marosvásárhelyi Nemzetközi Könyvvásáron a Magvető Kiadónál idén tavasszal megjelent Senkiháza című kötetéért. A szerző a Gyarmathy János szobrászművész által készített kisplasztikát és a Communitas Alapítvány jovóltából 1 000 eurónak megfelelő pénzjutalmat vehette át a vásár november 17-i gáláján.  „Vida Gábor az egyik legjobb kortárs magyar író. Fontos […]

November 16, 2023

„Megtörtént dolgokról tudunk-e értelmesen beszélni” – interjú Vida Gáborral

Vida Gábor Senkiháza című, az 1936 és 1946 közötti időszakban játszódó, idén tavasszal megjelent új regénye, ahogy a szerzőtől megszokhattuk, egy ízig-vérig Erdély-történet, amelyben van szerelmi bánat, etnikumok együttélése, realitás és fikció. Az Erdélyi lektűr – amint az alcím jelzi – legszívesebben a természetet járó írójával a regénye születéstörténetéről beszélgettünk. A Senkiháza eseményeinek egyik fő […]

November 16, 2023

Olvasójáték: a könyvről való párbeszéd lehetősége

Jubileumi kiadásához érkezett idén a Marosvásárhelyi Nemzetközi Könyvvásár olvasásnépszerűsítő játéka. Az Olvasd el, és játssz velünk! már a kezdetekben „közvetítő szerepre” vállalkozott: megteremteni a könyvről való párbeszéd lehetőségét író és olvasó között. Az adhatás gyönyörűsége az, ami ennek a munkának a szépsége – mondja Makkai Kinga, az olvasójáték főszervezője. Vele beszélgettünk. Ha leltárt kellene készíts […]