November 14, 2013

Nincs nagy társaság a Facebookon

Meg lehet-e tanulni a tudatos jelenlétet? Tevődik fel a kérdés. A pedagógus elmondása szerint minden csak elhatározás és mentalitás kérdése. Például a fekélyes betegség elsődleges okozója a ki nem mondott, felgyülemlett problémák sokasága, éppen ezért mindenek felett lelki problémáinkon és frusztrációinkon kell javítanunk. Az olvasásnak kulcsszerepe van a jellem kialakulásában, tudatunk formálásában és elhatározásainkban.

Gyéresi Júlia szerint mindig azt kell kimondanunk, amit éppen abban a pillanatban érzünk, kerülni kell az állandó szorongást.

Ha az olvasás nagy hatással van ránk, akkor a zenének is ugyanilyen szerepe van? – kérdezi egy jelenlévő fiatal. A Színművészeti egyetem pedagógusa úgy tartja, különösen a zongorának és a hárfának van meghatározó szerepe – a zongora akaratunkat formálja, a hárfa pedig érzelmeinkre hat. Szakemberek javasolják, hogy mindenkinek legyen napi harminc perce, amikor időt ad a regenerálódásra, olvas vagy zenét hallgat és kizárólag önmagával foglalkozik. Ha erre a napi feltöltődésre odafigyelünk, kifelé egy bölcs, kiegyensúlyozott személy képét fogjuk mutatni.

 

Gyéresi Júlia, a Színművészeti Egyetem tanára

 

Az olvasás azért jó, mert elgondolkozunk azon, hogy átélnénk-e azt, amit a szereplők a könyvben. A pedagógusoknak ki kell alakítaniuk a diákokban a jó rögzítés módszerét, segíteniük kell abban, hogy a diákok képeket tudjanak alakítani magukban. Napjainkban nincs meg már a megfelelő lelki rákészültség, téves hit az, ha azt gondolják a mai fiatalok, hogy a Facebookon nagy társaságuk van.

Arról, hogy kinek kell engednie a másikkal szemben, Gyéresi Júlia elmondta, hogy a szülők illetve a tanárok által megtett út sokkal hosszabb, mint a fiataloké, bennük több bölcsesség van, így nekik kell engedékenyebbeknek lenniük az ifjúsággal szemben.

Kedves olvasók a recept a kiegyensúlyozottsághoz itt van, már csak gyakorlatba kell ültetni. Ehhez kívánunk nektek sok sikert!

November 16, 2024

Mesétől a valóságig – Zágoni Balázs új ifjúsági regényének világa

Amikor 2018-ban megjelent a Fekete fény disztópia sorozat első kötete, érezhető volt, hogy az addig inkább a kisebb korosztálynak mesélő Zágoni Balázs egészen új irodalmi területre, a komolyabb tartalmakat megelevenítő, kalandos ifjúsági regény „aknamezőjére” lépett A Gömb megjelenését követően, nem sokat kellett várni a sorozat második részére, hiszen egy évvel később már a kezünkben tarthattuk […]

November 16, 2024

A fordítás – az új híd

Híd a kultúrák között címmel szerveztek beszélgetést a műfordításokról Dósa Andrei, Kocsis Francisko és Vallasek Júlia részvételével a 30. Marosvásárhelyi Nemzetközi Könyvvásáron. A meghívottak András Orsolya moderálásával arra mutattak rá, hogy az irodalmi fordítás számos kihívással jár, amelyek messze túlmutatnak a szöveg puszta nyelvi átültetésén.  A fordító sokszor rejtett együttműködőként működik, aki áthidalja a nyelvi […]

November 16, 2024

Fiktív történetek valós térben

Szabó Róbert Csabát Fischer Botond kérdezte Legújabb, gyermekeknek és kiskamaszoknak szóló A cipzárkovács című könyved cselekménye beazonosíthatóan Marosvásárhelyen játszódik. Fontos számodra, hogy a helyszíneid ismerősek legyenek? Mi a tétje ennek, hogy valós erdélyi helyszínekbe emeled be a történeteidet? A Vajon Nagyival kezdődött ez a számomra izgalmas játék. A Vajon Nagyi és az aranyásók cselekményének helyszíne […]