November 13, 2014

Mert könyv nélkül nincs élet

Százhetven diák szavalta közösen Babits Mihály Ritmus a könyvről című versét a Marosvásárhelyi Nemzeti Színház előtt. A város középiskolás diákjainak a happening nyitotta a 20. könyvvásárt, amely két évtized alatt a város kulturális életének a szerves részévé vált. Enélkül a rendezvény nélkül a város novemberi ritmusa is más lenne, ha lenne egyáltalán.
Évről-évre bizonyítva, hogy a könyvek fénye, ha az idők során a társadalom széles rétegei előtt fakulni is látszik, vannak, és egyre többen vannak azok, akik számára a könyv maga az élet, akik könyv nélkül nem tudják elképzelni az életet.

 

"Óh ne mondjátok azt, hogy a Könyv ma nem kell"

 

A 20. Marosvásárhelyi Nemzetközi Könyvvásáron 44 hazai és külföldi kiadó várja rendkívüli kiadványaival a vásárlókat. A vásár honlapján a Kiemelt Könyvajánlatok oldalon több mint 200 kiadvány között lehet szemelgetni. Így senki nem kell céltalanul bolyongjon a vásáron, amely nem kizárólag a könyvekről szól, hisz Gutenberg galaxisa folyamatosan tágul: színes gyermek- és ifjúsági programok, valamint kulturális események sorozata várja a látogatókat.

 

Kedvcsináló megnyitó a színháztéren

 

A megnyitót követően átadták a 2014-es Szép Könyv-díjat is. A kiadványokat méltató Gálfalvi Zsolt irodalomtörténész beszédében a Babits-i idézetre építve úgy fogalmazott: „a könyv nem válogat, minden korosztálynak új világot nyithat és új értékeket tárhat fel. De csak akkor, ha az olvasó el akar és el tud mélyülni abban, amit a könyv adni akar”.
A kiadók három kategóriában 9 könyvet neveztek be a megmérettetésre. A csíkszeredai Bookart kiadó két, a kolozsvári Koinónia egy kategórában vitte el a pálmát.
Szépirodalom kategória: Hajdú Farkas-Zoltán – Békebeli 1913 (Bookart Kiadó, a könyv illusztrációját Részegh Botond készítette)
Gyermekirodalom: Zágoni Balázs – Kürti Andrea – Erdélyi gyermekenciklopédia. Mindennapi életünk (Koinónia Kiadó)
Művészeti könyvek és albumok: Dragomán György, Részegh Botond – Erőtánc (Bookart Kiadó)

November 16, 2024

Mesétől a valóságig – Zágoni Balázs új ifjúsági regényének világa

Amikor 2018-ban megjelent a Fekete fény disztópia sorozat első kötete, érezhető volt, hogy az addig inkább a kisebb korosztálynak mesélő Zágoni Balázs egészen új irodalmi területre, a komolyabb tartalmakat megelevenítő, kalandos ifjúsági regény „aknamezőjére” lépett A Gömb megjelenését követően, nem sokat kellett várni a sorozat második részére, hiszen egy évvel később már a kezünkben tarthattuk […]

November 16, 2024

A fordítás – az új híd

Híd a kultúrák között címmel szerveztek beszélgetést a műfordításokról Dósa Andrei, Kocsis Francisko és Vallasek Júlia részvételével a 30. Marosvásárhelyi Nemzetközi Könyvvásáron. A meghívottak András Orsolya moderálásával arra mutattak rá, hogy az irodalmi fordítás számos kihívással jár, amelyek messze túlmutatnak a szöveg puszta nyelvi átültetésén.  A fordító sokszor rejtett együttműködőként működik, aki áthidalja a nyelvi […]

November 16, 2024

Fiktív történetek valós térben

Szabó Róbert Csabát Fischer Botond kérdezte Legújabb, gyermekeknek és kiskamaszoknak szóló A cipzárkovács című könyved cselekménye beazonosíthatóan Marosvásárhelyen játszódik. Fontos számodra, hogy a helyszíneid ismerősek legyenek? Mi a tétje ennek, hogy valós erdélyi helyszínekbe emeled be a történeteidet? A Vajon Nagyival kezdődött ez a számomra izgalmas játék. A Vajon Nagyi és az aranyásók cselekményének helyszíne […]