Horváth Janka Visszaemlékezései és elbeszélései


  • Szerző: gond. Somogyi Gréta
  • Kiadó: Kriterion
  • Kiadás éve: 2024
  • Oldalak száma: 176
  • Kategória: Szépirodalom
  • Ár: 27 RON
  • Forgalmazó kiadó: Kriterion

A Kriterion Téka-sorozatában megjelenő kötet a székely vértanú, Horváth Károly húgának visszaemlékezéseit gyűjti egybe, Somogyi Gréta szakértő gondozásában.

„A visszaemlékezések, emlékiratok nagyon fontos forrásai a történészeknek, hiszen egyéni véleményt fogalmaznak meg, de éppen emiatt némi fenntartással kell ezeket kezelni. Közreadásuk indokolt, mert olyan társadalom-, család- és kortörténeti új információkkal gazdagítják a tudományt, ami segít az események szélesebb spektrumú megértésében és elemzésében.” – így indítja Somogyi Gréta a kötet előszavát, melyben összefoglalja a szerző, nagyváradi és teleki Horváth Janka élettörténetét, és a visszaemlékezések megírása (pontosabban tollba mondása) mögötti motivációit. A ’48-as szabadságharcot és következményeit szubjektív szemszögből rögzítő visszaemlékezések erdélyi szinten amúgy is ritkaságnak számítanak, de a Makk-féle összeesküvésben játszott szerepéért épp 170 éve, 1854-ben kivégzett Horváth Károly húgaként a szerző a szokásosnál is mélyebb érintettséggel eleveníti fel a történteket és próbálja értelmezni azok következményeit.

A kötetben a visszaemlékezések mellett az írónő kilenc tárcája és novellája is olvasható.





További hasonló könyvek


Lélegzetvételek

Franz Hodjak (1944, Nagyszeben) költő, író, műfordító, 1992-ig a kolozsvári Dacia Könyvkiadó szerkesztője. Jelenleg a németországi Usingenben él. Több tucat könyv szerzője, írói munkásságát számos irodalmi díjjal méltatták.

Te fordítsd el

Ízlelgessük magunkban a mondatot: Borsodi L. László, a zsoltárköltő. Hogy van-e helye ilyen mondatnak a 21. századi magyar költészetben, nem tudom. Azt azonban igen, Te fordítsd el című – a szerző korábbi verseskönyveivel, a Szétszórt némasággal és az Estére megöregszel cíművel immár trilógiává bővülő – kötetében Borsodi L. László a legkétségbeesettebb, a legdühösebb, a legmegengedőbb, […]

A ránc gyermekei

Tankó Andrea nem mindennapi érzékenységgel beszél olyan, gyakran nehezen megközelíthető témákról, mint mélyszegénység, analfabetizmus vagy korai iskolaelhagyás, és az ezekből fakadó társadalmi kiszolgáltatottság és kirekesztés, a gyerekvállalás kérdése, abortusz, rasszizmus és előítéletek. Azaz a marginalizált roma közösségek hétköznapi megpróbáltatásairól Romániában.