November 16, 2018

Játszani veletek akartam

Ötödször adott otthont azt idei könyvvásár az Olvasd el és játssz velünk! elnevezésű vetélkedőnek, amelynek  keretében a középiskolás osztályos diákok ezúttal Bódi Attila, Lázadni veletek akartam című regényéből kellett felkészüljenek.

A benevezett csapatoknak első körben egy előválogatón kellett teljesíteniük, majd ezt követte a könyvvásár keretében megrendezett döntő.

Nagy a készülődés. A hét, kizárólag lányokból álló döntős csapat igyekszik valahogyan lenyelni az izgalmat. A nyolcadik, Csíkszeredából érkező csapat éppen a GPS által nyújtott meglepetés városnézés előnyeit és hátrányait élvezi, így várni kell. Vannak, akik még utoljára megbeszélik a regény részleteit egymás közt, mások csoportselfie-t kattintanak az oszinénivel, aki szurkolni jött a csemetéknek. A zsűri fokozott jókedvvel készül a versenyre. Vajon megy majd a fejből számolás?

Fotó: Szigeti Szenner Szilárd

Megérkeznek a csíki lányok, így elkezdődik a tétmérkőzés. A csapatok – Almafabéták, KincsRész, Kosztolányok, Könywadászok, LapLovagok, Lendülő Zendület, Olvas.OK és a (Sz)Építők –marosvásárhelyi, nyárádszeredai, segesváriés csíkszeredai iskolákból érkeztek. A csapatbemutatkozás után Fekete Erzsébet a játékvezető elindítja az első kört.

Villámkérdések. A lányok rávetik magukat a feladatlapra, és igyekeznek jól teljesíteni. Nem könnyűek a feladatok. Van, hogy pontos mondatokat, dátumokat kell felidézzenek a műből. Ezt követi egy igaz-hamis játék, majd a harmadik fordulóban a diákok szövegrészleteket kell beazonosítsanak. A negyedik a legizgalmasabb. A csapatok át kell írják, és elő kell adják az általuk húzott jelenetet. Talán itt rajzolódik ki a legjobban az, hogy mi az, amit egy tizenéves megért a regény által felépített világból, ami tulajdonképpen a gyerekek szüleinek is a valósága volt. A terem végében Bódi Attila feszülten figyeli, hogyan játszanak az általa leírt sorokkal. A lányok pedig szikráznak. Főként az emberi kapcsolatokra építik fel a jeleneteket. De szinte mindegyikben fellelhető egyfajta ravasz humor is. Nagy taps övezi a bemutatott jeleneteket.

Fotó: Szigeti Szenner Szilárd

 

Amíg a zsűri meghozza a végső döntést, a diákok az íróval beszélgetnek. Vártam ezt a pillanatot. Kíváncsi voltam a kérdésekre. A legérdekesebb talán az volt, hogy a lányok nem a diktatórikus rendszerről kérdeztek. Nem arra voltak kíváncsiak. Inkább olyan dolgokra keresték a választ, amelyek őket jelenleg körülveszi. Barátság, férfi és nő közötti viszony, házasság. Özönlöttek a kérdések. A zsűri közben meghozta a döntést, és díjazták az első három csapatot. De nem csak őket. Mindenki megérdemelte a tapsot. Ez a sokakat aggasztó generáció újra vette az akadályokat.

November 18, 2023

Vida Gábor kapta az Év Szerzője-díjat a vásárhelyi könyvvásáron

Vida Gábor kapta az Év szerzője-díjat a 29. Marosvásárhelyi Nemzetközi Könyvvásáron a Magvető Kiadónál idén tavasszal megjelent Senkiháza című kötetéért. A szerző a Gyarmathy János szobrászművész által készített kisplasztikát és a Communitas Alapítvány jovóltából 1 000 eurónak megfelelő pénzjutalmat vehette át a vásár november 17-i gáláján.  „Vida Gábor az egyik legjobb kortárs magyar író. Fontos […]

November 16, 2023

„Megtörtént dolgokról tudunk-e értelmesen beszélni” – interjú Vida Gáborral

Vida Gábor Senkiháza című, az 1936 és 1946 közötti időszakban játszódó, idén tavasszal megjelent új regénye, ahogy a szerzőtől megszokhattuk, egy ízig-vérig Erdély-történet, amelyben van szerelmi bánat, etnikumok együttélése, realitás és fikció. Az Erdélyi lektűr – amint az alcím jelzi – legszívesebben a természetet járó írójával a regénye születéstörténetéről beszélgettünk. A Senkiháza eseményeinek egyik fő […]

November 16, 2023

Olvasójáték: a könyvről való párbeszéd lehetősége

Jubileumi kiadásához érkezett idén a Marosvásárhelyi Nemzetközi Könyvvásár olvasásnépszerűsítő játéka. Az Olvasd el, és játssz velünk! már a kezdetekben „közvetítő szerepre” vállalkozott: megteremteni a könyvről való párbeszéd lehetőségét író és olvasó között. Az adhatás gyönyörűsége az, ami ennek a munkának a szépsége – mondja Makkai Kinga, az olvasójáték főszervezője. Vele beszélgettünk. Ha leltárt kellene készíts […]