November 17, 2012

Horváth Andor Carageáleről

Horváth Andor „Az érettségi tétel: Caragiale” címmel tartott színvonalas és a közérdeklődésre is számot tartható előadást a könyvvásár utolsó napján.

A meghirdetett címnek megfelelően Horváth Andor a következő kérdésfelvetésből indult ki: mit javasol ő maga érettségi tételnek az vizsgatételek között oly magától értetődően jelenlevő Caragiale-témakörből.

Aktualitását éppen abban a jelen idejűségben látta, amely Caragiale kritikus hangvétele mellett a publicista stílusának is köszönhető. Kifejtette, hogy mindezek ellenére Caragiale bármilyen ideológia mentén történő értelmezését indokolatlannak tartja, nem csak hogy híján volt politikai állásfoglalásnak, de egyetlen párt sem fogadta be.

A Momente și schițe című kötetből kiemelt írásokat tárgyalva vonta le azt a következtetést, mely szerint a román író nyelvi leleményeinek hála olyan magasabb rendű társadalomkritikát képes megfogalmazni, amely megkülönbözteti őt a szintén aktualitással foglalkozó európai kortársaitól.

Szóba került többek között a román szerző fordíthatóságának kérdése is. Caragialet – éppen az aktualitással való szoros kapcsolata miatt – köztudottan nehéz lefordítani. Ennek a nehézségnek a magyarázatát és lehetséges kiküszöbölését Horváth Andor annak tévedésnek a felismerésében látja, mely szerint a szereplők által kimondott tartalom helyett tanácsosabb lenne a tartalmat kimondó – azt a bizonyos román – identitás lefordítására helyezni a hangsúlyt.

Az előadás során Horváth Andor olyan kérdésekre ajánlott válaszokat, amelyek bármilyen Caragiale-ismerő középiskolás diák hiányos ismereteit bővíthette volna.

November 18, 2023

Vida Gábor kapta az Év Szerzője-díjat a vásárhelyi könyvvásáron

Vida Gábor kapta az Év szerzője-díjat a 29. Marosvásárhelyi Nemzetközi Könyvvásáron a Magvető Kiadónál idén tavasszal megjelent Senkiháza című kötetéért. A szerző a Gyarmathy János szobrászművész által készített kisplasztikát és a Communitas Alapítvány jovóltából 1 000 eurónak megfelelő pénzjutalmat vehette át a vásár november 17-i gáláján.  „Vida Gábor az egyik legjobb kortárs magyar író. Fontos […]

November 16, 2023

„Megtörtént dolgokról tudunk-e értelmesen beszélni” – interjú Vida Gáborral

Vida Gábor Senkiháza című, az 1936 és 1946 közötti időszakban játszódó, idén tavasszal megjelent új regénye, ahogy a szerzőtől megszokhattuk, egy ízig-vérig Erdély-történet, amelyben van szerelmi bánat, etnikumok együttélése, realitás és fikció. Az Erdélyi lektűr – amint az alcím jelzi – legszívesebben a természetet járó írójával a regénye születéstörténetéről beszélgettünk. A Senkiháza eseményeinek egyik fő […]

November 16, 2023

Olvasójáték: a könyvről való párbeszéd lehetősége

Jubileumi kiadásához érkezett idén a Marosvásárhelyi Nemzetközi Könyvvásár olvasásnépszerűsítő játéka. Az Olvasd el, és játssz velünk! már a kezdetekben „közvetítő szerepre” vállalkozott: megteremteni a könyvről való párbeszéd lehetőségét író és olvasó között. Az adhatás gyönyörűsége az, ami ennek a munkának a szépsége – mondja Makkai Kinga, az olvasójáték főszervezője. Vele beszélgettünk. Ha leltárt kellene készíts […]