November 15, 2015

Görbe tükröt tartottak a Gében

A Látó szépirodalmi folyóirat idén is jelen volt rendezvényeivel a Marosvásárhelyi Nemzetközi Könyvvásáron, amelynek keretében több eseményt is szerveztek a G. Caféban.

Itt mutatta be Mihály Emőke Láng Orsolya Tejszobor című könyvét, itt beszélgetett Vida Gábor Márton Evelinnel legújabb regényéről a Szalamadrák éjszakáiról, de itt került sor Látó színházi számának a bemutatójára is. És ennek keretében az Ezek az állatok című a felolvasószínházi produkcióra, amelyen Székely Csaba dramolettjét adták elő az irodalmi lap szerkesztői (Vida Gábor, Láng Zsolt, Kovács András Ferenc, Szabó Róbert Csaba), de beszállt maga a szerző is.

 

 

A Látó színházi lapszámában megjelent Székely Csaba darabban öt állat és a hatalomra való törekvés története jelenik meg. Nem Madagaszkárban vagyunk, hanem sivár vidéken, ahol mindenáron uralkodni akar valamelyikőjük.

Öt állat, különböző személyiségek, de egy dolog közös bennük: meg vannak győződve arról, hogy régen minden jobb volt.

A sivár vidékén nincs ennivaló, nehéz túlélni. A probléma orvosolása érdekében  elhatározzák: uralkodót választanak, aki majd segít mindent helyrehozni.

A macska vezet és kormányoz, maga mellé veszi a rókát de hamar kiderül, hogy a császárt nemcsak eltartani, de elviselni is nehéz. Így megy ez végig az állatok között mígnem egyedül nem marad a császár, aki minden áron vezetni akar, még akkor is, ha időközben elpusztítja maga körül a közösséget, akit irányíthatna.

Az egymáson keresztülgázoló hatalomhajhászás, becsapás, színjáték kerül megjelenítésre emberarcú állatok segítségével.

Mit csinál öt állat ha nincs amit megegyenek? Hogy lesz valakiből uralkodó? Egyáltalán: miért tűnik úgy, hogy bármi közünk van ezekhez az állatokhoz? A 13. Havi Drámán választ kaptunk mindenre. Görbe tükör ez embereknek, eszméknek és koroknak a főcsászárok valamint a nagy császárok közötti párbajok világából.

Szöveg: André Krisztina
Kép: facebook.com/gpontmarosvasarhely

November 16, 2024

Mesétől a valóságig – Zágoni Balázs új ifjúsági regényének világa

Amikor 2018-ban megjelent a Fekete fény disztópia sorozat első kötete, érezhető volt, hogy az addig inkább a kisebb korosztálynak mesélő Zágoni Balázs egészen új irodalmi területre, a komolyabb tartalmakat megelevenítő, kalandos ifjúsági regény „aknamezőjére” lépett A Gömb megjelenését követően, nem sokat kellett várni a sorozat második részére, hiszen egy évvel később már a kezünkben tarthattuk […]

November 16, 2024

A fordítás – az új híd

Híd a kultúrák között címmel szerveztek beszélgetést a műfordításokról Dósa Andrei, Kocsis Francisko és Vallasek Júlia részvételével a 30. Marosvásárhelyi Nemzetközi Könyvvásáron. A meghívottak András Orsolya moderálásával arra mutattak rá, hogy az irodalmi fordítás számos kihívással jár, amelyek messze túlmutatnak a szöveg puszta nyelvi átültetésén.  A fordító sokszor rejtett együttműködőként működik, aki áthidalja a nyelvi […]

November 16, 2024

Fiktív történetek valós térben

Szabó Róbert Csabát Fischer Botond kérdezte Legújabb, gyermekeknek és kiskamaszoknak szóló A cipzárkovács című könyved cselekménye beazonosíthatóan Marosvásárhelyen játszódik. Fontos számodra, hogy a helyszíneid ismerősek legyenek? Mi a tétje ennek, hogy valós erdélyi helyszínekbe emeled be a történeteidet? A Vajon Nagyival kezdődött ez a számomra izgalmas játék. A Vajon Nagyi és az aranyásók cselekményének helyszíne […]