Facebookozás az olvasás megrontója
Ma délután Ungvári-Zrínyi Imre filozófia tanár és Szabó Róbert Csaba író a könyv és Facebook „harcáról” beszélgetett B. Szabó Zsolt és Barabási Tivadar moderálásával.
Mark Zuckerberg ugyanis amikor 2004-ben létrehozta a Facebookot, minden bizonnyal fogalma sem volt arról, hogy műve milyen nagy hatással lesz a világra.
Az olvasásnak nevezett aktív mentális folyamat szintén nagy hatással van a világra – fejleszti a szókincset, bepillantást enged más kultúrákba és bemutatja a világ különböző helyeit, fejleszti a koncentráció képességet illetve az összpontosítást, erősíti az önbecsülést, javítja az emlékezetet, fejleszti az önfegyelmet és a kreativitást és persze mindig ad valamit, amiről tudsz beszélni. Az olvasás azonban, ha tetszik ha nem, aktív mentális folyamatként egyre inkább teret veszít a Facebook-al szemben.
Ungvári-Zrínyi Imre, B. Szabó Zsolt és Szabó Róbert Csaba (balról)
Akárcsak az olvasásnak a Facebooknak is van előnye, hiszen a kedvelői órákon át képesek böngészni mások profiloldalát, míg mások ennek a gondolatától is rosszul vannak. Íme, néhány a Facebook jól ismert előnyei közül: Megtalálhatod régi barátaidat, és újra beszélhetsz velük, tarthatod a kapcsolatot a barátaiddal, függetlenül attól, hogy a világ mely pontján tartózkodnak éppen, folyamatosan tudod a barátaidat, családodat értesíteni mindarról, ami éppen történik veled, népszerűsítheted magadat, és az általad végzett munkát, hasonló gondolkodású, érdeklődési körű csoportokhoz, közösségekhez kapcsolódhatsz, megoszthatod kedvenc zenéid, videóid a barátaiddal, különböző játékokon játszhatsz és számos más alkalmazás is a rendelkezésedre áll, illetve bármikor kommunikálhatsz a barátaiddal.
Persze mindez hátrány is lehet, hiszen számos nem kívánt kéréssel bombázhatnak, a barátaid és a családod mindig tudni fog arról, mikor hol jársz, vagy éppen mi történik veled, a feltöltött képeiddel visszaélhetnek, nem kívánt visszajelzést kaphatsz a barátaid által postolt minden egyes tevékenységről, időről időre spam-ekkel és bosszantó reklámokkal bombázhatnak, a barátaid életében történő, jelentéktelen események felesleges dramatizálásának leszel tanúja, amennyiben nem frissíted rendszeresen az adatvédelmi beállításokat, bárki hozzáférhet az adataidhoz, képeidhez, a barátaid olyan képedet tehetik fel, amiről nem szeretnéd, hogy mások is lássák, olyan adataid is nyilvánosságra kerülhetnek, melyeket normális esetben nem adnál ki, rengeteg időt fogsz a Facebook előtt eltölteni, mivel a legtöbb ember számára függőséget okoz.
Ungvári-Zrínyi Imre és Szabó Róbert Csaba úgy véli, hogy Facebookon a frappáns, rövid és tömör információk fénysebességgel terjednek, fontos, hogy azonnal meg tudják ragadni az érdeklődők figyelmét. Ungvári Umberto Eco egyik híres mondását idézte, miszerint a könyv tökéletes és sose fog eltűnni. A papíralapú könyv funkcionalitása tagadhatatlanul fontos. Lényeges a könyv nyújtotta érzés, illetve a papír illata és tapintása. A Facebook pedig legfeljebb abban járul hozzá ehhez, hogy ezen a felületen megoszthassuk olvasmányélményeinket.