November 14, 2014

Digitalizálás Gutenberg világában

Nem feltétlenül az Arcanum – kötelező – bemutatása az, ami megfogta az embert, bár kétségkívül érdekes volt látni, hogyan digitalizálják a több száz éves múzeumi okleveleket, hogyan „bánnak kesztyűs kézzel” azokkal a régi levelekkel, amelyek olyan gombákat hordoznak, amelyek örökre megvakíthatják az embert vagy hogyan digitalizálnak egy szempillantás két tucatnyi képeslapot.

Az Arcanum ugyanis a könyvek digitalizálásán túl a kéziratok, levelek, térképek, plakátok, képeslapok, folyóiratok és napilapok, valamint a nyilvánosság elől elzárt anyagokat is közkinccsé tesz. Igen, legtöbbjüket ingyen és bérmentve.

 

Képeslap a Bolyai utcáról 1915-ből

 

Ezek közül esetünkben a Mapire nevű térképszolgáltatás és a képeslapgyűjtemény az, ami mindenképp említést kell kapjon. Ezt persze nem feltétlenül az okostelefonjukat pöckölő, hanem sokkal inkább a számítógép elé tudományos vagy féltudományos céllal leülő megrögzött, vagy jó értelemben véve dilettáns várostörténészek fogadják kitörő örömmel.

 

Térkép összehasonlítási technikák. Marosvásárhely akkor és most

 

A Mapire a Habsburg Birodalom és az Osztrák-Magyar Monarchia történelmi térképeit (Historical Maps of the Habsburg Empire) teszi közzé. Ez a digitalizált levéltári anyag régiségében, részletességében és művészi kidolgozottságában is egyedülálló a világon. És a felhasználó is egyedülálló élményben részesül, mert míg a Google Street View a jelenlegi utcákon vezet végig 3D-ben, addig ez az alkalmazás a térinformatika legújabb eredményeit felhasználva az úgynevezett I. Katonai felmérésben (1763 – 1787) szereplő utcákon visz végig. Ez azonban összevethető akár a mostani állapotokkal is, akár párhuzamosan, akár rávetítve a régit a legújabb várostérképre.

 

Képeslap 1898-ból

 

Az Arcanum postcards-„szolgáltatása” 300 ezer képeslapot tartalmaz, amelyek öt intézmény (Országos Széchényi Könyvtár, Zempléni Múzeum, Magyar Kereskedelmi és Vendéglátóipari Múzeum, Magyar Mezőgazdasági Múzeum, Damjanich János Múzeum) gyűjteményéből származnak. Ezek kulcsszavak vagy tematikák szerint kereshetők, de a legújabb várostérképen is fellelhetők azok, amelyek valamelyik teret vagy épületet ábrázolják.

Az adatbázisban 798 Marosvásárhelyt ábrázoló képeslap található, ezt 1898. február 25-én küldték.

November 18, 2023

Vida Gábor kapta az Év Szerzője-díjat a vásárhelyi könyvvásáron

Vida Gábor kapta az Év szerzője-díjat a 29. Marosvásárhelyi Nemzetközi Könyvvásáron a Magvető Kiadónál idén tavasszal megjelent Senkiháza című kötetéért. A szerző a Gyarmathy János szobrászművész által készített kisplasztikát és a Communitas Alapítvány jovóltából 1 000 eurónak megfelelő pénzjutalmat vehette át a vásár november 17-i gáláján.  „Vida Gábor az egyik legjobb kortárs magyar író. Fontos […]

November 16, 2023

„Megtörtént dolgokról tudunk-e értelmesen beszélni” – interjú Vida Gáborral

Vida Gábor Senkiháza című, az 1936 és 1946 közötti időszakban játszódó, idén tavasszal megjelent új regénye, ahogy a szerzőtől megszokhattuk, egy ízig-vérig Erdély-történet, amelyben van szerelmi bánat, etnikumok együttélése, realitás és fikció. Az Erdélyi lektűr – amint az alcím jelzi – legszívesebben a természetet járó írójával a regénye születéstörténetéről beszélgettünk. A Senkiháza eseményeinek egyik fő […]

November 16, 2023

Olvasójáték: a könyvről való párbeszéd lehetősége

Jubileumi kiadásához érkezett idén a Marosvásárhelyi Nemzetközi Könyvvásár olvasásnépszerűsítő játéka. Az Olvasd el, és játssz velünk! már a kezdetekben „közvetítő szerepre” vállalkozott: megteremteni a könyvről való párbeszéd lehetőségét író és olvasó között. Az adhatás gyönyörűsége az, ami ennek a munkának a szépsége – mondja Makkai Kinga, az olvasójáték főszervezője. Vele beszélgettünk. Ha leltárt kellene készíts […]