October 29, 2020

Online térbe költözik a marosvásárhelyi könyvvásár

Online térbe kényszerült az idei, november 12-e és 15-a között zajló Marosvásárhelyi Nemzetközi Könyvvásár – jelentették be a Nemzeti Színház bejárata előtt tartott sajtótájékoztatón a rendezvény szervezői. Az idei könyves szemle mottója az Otthon vagy, amely még a koronavírus-járvány előtt született, arra utalva, hogy mindenki, aki részt vesz a vásáron, otthon érzi magát. „Ezt a mottót a szójáték lehetőségével élve most másképp kell értelmeznünk, mindenki, otthonról a vásárban érezheti magát” – hangzott el. A szervezők arra törekednek, hogy lehetőséget teremtsenek mind a könyvkiadók, mind pedig az olvasóknak a virtuális találkozásra, ami ha csak részben is, de pótolni tudja azt az egyediséget, amit a Marosvásárhelyi Nemzetközi Könyvvásár az elmúlt két évtizedben jelentett.

“Februárban kezdtük el az idei vásár szervezését, akkor még abban bízva, hogy a teljesség jegyében zajlódhat a könyves szemlénk, márciusban azonban már kénytelenek voltunk négy forgatókönyvben gondolkodni. Egy szokásos teljes, beltéri vásárban, egy kültéri teljes vásárban, egy beltéri korlátozott vásárban és egy online térbe helyezett rendezvényben” – idézte fel Káli Király István. A Marosvásárhelyi Nemzetközi Könyvvásár főszervezője hangsúlyozta, ragaszkodtak ahhoz, hogy a járványhelyzet ellenére se maradjon el a vásár, „hiszen ami egyszer elmarad, tekintve az elmúlt évek hagyományát, újraindítani roppant nehéz.”

Idén kimondottan az erdélyi magyar könyvekre, az erdélyi magyar szerzőkre fektetik a hangsúlyt a marosvásárhelyi könyvvásár szervezői. Három különböző napnak három különböző témája lesz: 100 év transzilvanizmus, és ami utána jön; Külön utak és keresztutak; Pályakezdők és befutottak kapcsolata. „Többszörös erőfeszítés árán sajnos hányada sikerélménynek leszünk a megélői, de ezzel kell beérnünk ebben a rendkívüli helyzetben. A különleges viszonyok ellenére igyekeztünk a lehető leggazdagabb programot összeállítani az online térben zajló vásár mellé” – fogalmazott Káli István.

„Úgy gondoljuk, hogy a könyvvásárral, ha a mi szerény eszközeink révén is, de ráirányítjuk a figyelmet arra, hogy az erdélyi magyar könyvkiadás, az erdélyi magyar szerzők is válságos helyzetben vannak a koronavírus-járvány következtében, nemcsak azok a gazdasági húzóágazatok, amelyekről a média nap mint nap beszámol” – érvelt a vásár megszervezésének a fontossága mellett Szepessy Előd, a társszervező Marosvásárhelyi Kulturális Központ elnöke.

Az erdélyi magyar írókról és könyvkiadásról szóló programok a maguk teljességében online, élőben lesznek követhetők a vásár Facebook-oldalán. A vasarhely.ro/konyvvasar honlapon az erdélyi kiadók újdonságaiba pillanthatnak bele, valamint elérhetik a kiadók online boltjait, ahonnan a tervek szerint vásári jellegű kedvezménnyel vásárolhatják meg a kiadványokat. „Azt szeretnénk, ha idén is minél többen vásárolnának könyvet, amit biztonságos körülmények között házhoz szállíttatnak a kiadók, hisz az olvasás eddig is otthon történt. Ennek érdekében erdélyi írókat, jeles személyiségeket kértünk fel, hogy népszerűsítsék az erdélyi szerzőket, kiadókat és könyveiket.” – mutatott rá Szepessy Előd.

A vásár szervezői idén sem feledkeztek meg a fiatal olvasókról, a gyerekekről. „A nagysikerű Olvasd el, és játssz velünk! olvasóvetélkedőnk részben online zajlik, így fel sem merült az, hogy idén elmaradjon.” – mondta Makkai Kinga a könyvvásár gyerekprogramjainak a szervezője. Tájékoztatása szerint idén több mint 200 csapat jelentkezett a versenyfelhívásra, ők már túl vannak az elődöntőn. „A járványhelyzet nem teszi lehetővé, hogy fizikailag, műhelymunkán találkozzanak a döntős csapatokat, ezért a feladatlapok utolsó, nehezített pontja alapján választjuk ki a nyerteseket, a jutalmakat pedig postai juttatjuk el a győzteseknek.” – magyarázta a gyerekprogramok felelőse. Kiemelte, hogy a személyes író-olvasó találkozók elmaradnak ugyan, de online felületen a rendezvény mind a négy napján egy-egy kortárs magyar gyerekkönyvszerzővel beszélget, amit a gyerekek is követhetnek.

November 16, 2024

Mesétől a valóságig – Zágoni Balázs új ifjúsági regényének világa

Amikor 2018-ban megjelent a Fekete fény disztópia sorozat első kötete, érezhető volt, hogy az addig inkább a kisebb korosztálynak mesélő Zágoni Balázs egészen új irodalmi területre, a komolyabb tartalmakat megelevenítő, kalandos ifjúsági regény „aknamezőjére” lépett A Gömb megjelenését követően, nem sokat kellett várni a sorozat második részére, hiszen egy évvel később már a kezünkben tarthattuk […]

November 16, 2024

A fordítás – az új híd

Híd a kultúrák között címmel szerveztek beszélgetést a műfordításokról Dósa Andrei, Kocsis Francisko és Vallasek Júlia részvételével a 30. Marosvásárhelyi Nemzetközi Könyvvásáron. A meghívottak András Orsolya moderálásával arra mutattak rá, hogy az irodalmi fordítás számos kihívással jár, amelyek messze túlmutatnak a szöveg puszta nyelvi átültetésén.  A fordító sokszor rejtett együttműködőként működik, aki áthidalja a nyelvi […]

November 16, 2024

Fiktív történetek valós térben

Szabó Róbert Csabát Fischer Botond kérdezte Legújabb, gyermekeknek és kiskamaszoknak szóló A cipzárkovács című könyved cselekménye beazonosíthatóan Marosvásárhelyen játszódik. Fontos számodra, hogy a helyszíneid ismerősek legyenek? Mi a tétje ennek, hogy valós erdélyi helyszínekbe emeled be a történeteidet? A Vajon Nagyival kezdődött ez a számomra izgalmas játék. A Vajon Nagyi és az aranyásók cselekményének helyszíne […]