Hely- és élettörténetek szakszerűen
A Várad Kiadó, a Holnap Kulturális Alapítvány és a Varadinum Alapítvány két fontos kötettel képviseltette magát a könyvvásáron. A két mű között több hasonlóság is van. Súlyukban is közel állnak egymáshoz, közös bennük Nagyvárad, ugyanakkor az is, hogy mindkét alkotás különös precizitással és „adathűen” íródott. A kötetek bemutatóján is párhuzamban beszéltek a két könyvről. Nagyvárad Krónikája több évtized alapos munkája. A bemutatón elhangzott, hogy a helytörténeti krónikákkal az a helyzet, hogy vagy a minőségük gyenge, vagy pedig egyszerűen unalmasak.
Kormányos László Nagyvárad Krónikája viszont olvasmányos, ugyanúgy, ahogy Péter I. Zoltán: Az Értől az Óceánig. Ady Endre első teljes életrajza is. Az Ady-kötet műfaji meghatározása: életrajz. Tehát nem az életművét tematizálja, hanem csak felhasználja azt, és a művekből is csak azokat, amelyek segítenek jobban megérteni a költő életét. Ady Endre életrajza ilyen kerek egész formában még nem íródott meg. Ehhez pedig szükség van rálátásra. Ugyanez elmondható abban az esetben is, ha egy város teljes krónikáját szeretnénk megírni.
A bemutató egyik kulcsmondata, hogy manapság egyre szűkebb rálátású szakosodások vannak. Ebből kifolyólag kevés, nagyobb egészt átfogó munkák születnek. Adyról nem ez az első könyv, ami valaha megjelent, viszont a többi csak részeiben tárgyalja az író életét, vagy életművét.
A vaskos könyvek már súlyukból és terjedelmükből kiindulva sem könnyű olvasmányok. Ennek ellenére a szavak könnyedsége, amit használnak az írók, valamint a képek, az Ady-mű esetében a versek és naplórészletek egy habos-babos, de hiteles olvasmányt biztosítanak, akár egy délutáni kávé mellé is.
Brassai Eszter