November 14, 2014

Digitalizálás Gutenberg világában

Nem feltétlenül az Arcanum – kötelező – bemutatása az, ami megfogta az embert, bár kétségkívül érdekes volt látni, hogyan digitalizálják a több száz éves múzeumi okleveleket, hogyan „bánnak kesztyűs kézzel” azokkal a régi levelekkel, amelyek olyan gombákat hordoznak, amelyek örökre megvakíthatják az embert vagy hogyan digitalizálnak egy szempillantás két tucatnyi képeslapot.

Az Arcanum ugyanis a könyvek digitalizálásán túl a kéziratok, levelek, térképek, plakátok, képeslapok, folyóiratok és napilapok, valamint a nyilvánosság elől elzárt anyagokat is közkinccsé tesz. Igen, legtöbbjüket ingyen és bérmentve.

 

Képeslap a Bolyai utcáról 1915-ből

 

Ezek közül esetünkben a Mapire nevű térképszolgáltatás és a képeslapgyűjtemény az, ami mindenképp említést kell kapjon. Ezt persze nem feltétlenül az okostelefonjukat pöckölő, hanem sokkal inkább a számítógép elé tudományos vagy féltudományos céllal leülő megrögzött, vagy jó értelemben véve dilettáns várostörténészek fogadják kitörő örömmel.

 

Térkép összehasonlítási technikák. Marosvásárhely akkor és most

 

A Mapire a Habsburg Birodalom és az Osztrák-Magyar Monarchia történelmi térképeit (Historical Maps of the Habsburg Empire) teszi közzé. Ez a digitalizált levéltári anyag régiségében, részletességében és művészi kidolgozottságában is egyedülálló a világon. És a felhasználó is egyedülálló élményben részesül, mert míg a Google Street View a jelenlegi utcákon vezet végig 3D-ben, addig ez az alkalmazás a térinformatika legújabb eredményeit felhasználva az úgynevezett I. Katonai felmérésben (1763 – 1787) szereplő utcákon visz végig. Ez azonban összevethető akár a mostani állapotokkal is, akár párhuzamosan, akár rávetítve a régit a legújabb várostérképre.

 

Képeslap 1898-ból

 

Az Arcanum postcards-„szolgáltatása” 300 ezer képeslapot tartalmaz, amelyek öt intézmény (Országos Széchényi Könyvtár, Zempléni Múzeum, Magyar Kereskedelmi és Vendéglátóipari Múzeum, Magyar Mezőgazdasági Múzeum, Damjanich János Múzeum) gyűjteményéből származnak. Ezek kulcsszavak vagy tematikák szerint kereshetők, de a legújabb várostérképen is fellelhetők azok, amelyek valamelyik teret vagy épületet ábrázolják.

Az adatbázisban 798 Marosvásárhelyt ábrázoló képeslap található, ezt 1898. február 25-én küldték.

November 16, 2024

Mesétől a valóságig – Zágoni Balázs új ifjúsági regényének világa

Amikor 2018-ban megjelent a Fekete fény disztópia sorozat első kötete, érezhető volt, hogy az addig inkább a kisebb korosztálynak mesélő Zágoni Balázs egészen új irodalmi területre, a komolyabb tartalmakat megelevenítő, kalandos ifjúsági regény „aknamezőjére” lépett A Gömb megjelenését követően, nem sokat kellett várni a sorozat második részére, hiszen egy évvel később már a kezünkben tarthattuk […]

November 16, 2024

A fordítás – az új híd

Híd a kultúrák között címmel szerveztek beszélgetést a műfordításokról Dósa Andrei, Kocsis Francisko és Vallasek Júlia részvételével a 30. Marosvásárhelyi Nemzetközi Könyvvásáron. A meghívottak András Orsolya moderálásával arra mutattak rá, hogy az irodalmi fordítás számos kihívással jár, amelyek messze túlmutatnak a szöveg puszta nyelvi átültetésén.  A fordító sokszor rejtett együttműködőként működik, aki áthidalja a nyelvi […]

November 16, 2024

Fiktív történetek valós térben

Szabó Róbert Csabát Fischer Botond kérdezte Legújabb, gyermekeknek és kiskamaszoknak szóló A cipzárkovács című könyved cselekménye beazonosíthatóan Marosvásárhelyen játszódik. Fontos számodra, hogy a helyszíneid ismerősek legyenek? Mi a tétje ennek, hogy valós erdélyi helyszínekbe emeled be a történeteidet? A Vajon Nagyival kezdődött ez a számomra izgalmas játék. A Vajon Nagyi és az aranyásók cselekményének helyszíne […]