Könyvvásár-siker számokban
Farkas Katalin, Barabási Tivadar és Káli Király István
Az idei vásárt egyértelműen sikerként elkönyvelő Káli Király István beszámolójában elmondta, bár magasra állították a mércét a tavalyi könyves szemle sikerével, az idén a járulékos programok színvonalával és a kiadók eladási visszajelzése alapján kijelenthető, az idei vásáron sikerült felülmúlni a tavalyi eredményeket. „Mindezt a puszta adatokból is kikövetkeztethetjük, hiszen idén 10 százalékkal volt nagyobb a vásár forgalma a tavalyihoz viszonyítva” – hangsúlyozta a Romániai Magyar Könyves Céh elnöke, aki nemcsak a standot bérlő kiadók, hanem a járulékos rendezvények sikeréről is beszámolt. Teltházas közönség előtt játszott ugyanis Gáspárik Attila, aki Kényszerleszállás címen Szilágyi Domokos-estet tartott, nagy volt az érdeklődés a Magyar Költészet Estje iránt is, ahol Kemény István, Vörös István, Markó Béla és Mészáros Sándor találkozott a marosvásárhelyiekkel, de érdeklődés övezte a Tompa Miklós Társulat Páskándi Géza Kalauz nélkül című felolvasó színházi estjét, valamint Gryllus Dániel és barátainak a Teljesség felé című zenés műsorát is, illetve a Kaláka együttes erdélyi magyar költők megzenésített verseinek előadóműsorát is. A rendezvényt záró gálán a Szép könyv-díjak és a Vásár könyve-díj is gazdára találtak.
Idén szépirodalom és gyerekirodalom kategóriában osztottak díjat, mindkettőt a Bookart Kiadó tudhatja magáénak, a Vásár könyve-díjat pedig Fodor Sándor Csipikéje nyerte (ProPrint Kiadó). A gála és egyben a vásár lezárásaként a Marosvásárhelyi Nemzeti Színház Tompa Miklós Társulatának nagytermi bemutatóját a Szuhovo-Kobilin által írt Tarelkin halála című darabot tekinthették meg a színház és könyvkedvelők.
Farkas Katalin, a Marosvásárhelyi Kulturális Központ munkatársa a vásár és a programok sokszínűségéről beszélt, külön kiemelve a Makkai Kinga által szervezett gyerekprogramokat, amelynek keretében a vásár három napja alatt délelőtt 10 órától este 18 óráig különböző interaktív programokkal, író olvasó találkozókkal, bábelőadással, táncházzal stb. várták a kicsiket. „Örvendetes tény, hogy voltak visszajáró vendégeink, akik már a tavaly is részt vettek a gyerekprogramokon, és az is biztató, hogy voltak csoportok, akik egész távolról, vidékről kapcsolódtak be a tevékenységekbe” – hangsúlyozta a Marosvásárhelyi Kulturális Központ munkatársa.
A könyvvásár 19 éves történetében először idén az V – VIII., illetve IX – XII. osztályos diákokat is megszólították. Az ifjúsági programok kapcsán Barabási Tivadar színművész, az ifjúsági programok szervezője beszélt, aki kiemelte, az ifjúság megszólításának legnagyobb hozadéka, hogy a diákok megfogalmazták szociális, helyi és oktatást is érintő kérdéseiket, és jelezték igényüket egy klubra, ahol megnyilvánulhatnak, ahol kipróbálhatják magukat, legyen szó alkotásról, olvasás élményekről vagy drámázásról.