November 8, 2012

Könyvvásáros kiadó, a Pro-Print

 

– Mi az Önök kiadójának a profilja? Milyen típusú könyveket adnak ki leginkább?

A húsz évvel ezelőtt alapított kiadónkkal elsődleges célunk, hogy a romániai magyar kisebbséggel kapcsolatos kiadványokat hozzunk napvilágra. E célból indult elsősorban Múltunk Könyvek sorozatunk, amelyben Makkai Sándor, I.Tóth Zoltán, Mikó Imre mûveinek kiadása mellett jelenkori kutatók tanulmányai is megtalálhatók. A Helyzet Könyvek sorozat szintén a Székelyföld, a székelység bemutatására törekszik, szociológiai szempontból. A Krónika Könyvek kötetei a Székelyföld egyes szűkebb régióinak népszokásaiba, hagyományvilágába adnak betekintést.

A Csíkszerdában megjelenő Székelyföld folyóirat holdudvarában tevékenykedõ erdélyi írók, költõk művei a Lustra Könyvek sorozatban jelennek meg.Kiadónk sok területről ad ki könyvet: szépirodalom, néprajz, történelem, gyerekirodalom stb., de a leginkább a történelem, a  kisebbségtörténelem az a témakör amelyben a legnagyobb szeletet kiszakítottunk a piacból.

 

– Idegen (nem magyar/nem román) nyelvű könyveket adnak ki?

Nem adunk ki idegen nyelvű könyveket. Húszéves fennállásunk alatt csak három idegennyelvű könyvet jelentettünk meg.

 

– Észleltek számottevő visszaesést a könyvforgalomban a 2008-as kezdetű „gazdasági világválság” idején?

2008 után nem nagyon észleltünk visszaesést, sőt inkább egy enyhe emelkedés volt az eladásainkban, az is igaz, hogy mostanában sem érezzük a fellendülést. Szerintünk a könyvpiacot sokkal jobban befolyásolja a vásárlói szokások megváltozása, ma már nem divat könyvet ajándékozni, mint a gazdasági válság.

 

– Nyugaton már magától értetődő az elektromos könyvek olvasása és forgalmazása. Az erdélyi magyar könyvkiadás hogy áll ezen a téren?

Az online és a hagyományos könyvterjesztést egyaránt fontosnak tartjuk. Szerintünk a két terjesztési mód ötvözése a szerencsés. A kiadványaink 90 százaléka megvásárolható elektronikus formában (PDF, EPUB) is, amit természetesen online terjesztünk.

Az elektronikus kiadványok Romániai előretörésére szerintünk még legalább 3-4 évet kell várni, remélhetőleg ez alatt az idő alatt a formátumok közti harcból is valamelyik teljesen kiforrva győztesnek kerül ki, mert jelenleg a tudományos jellegű könyveknél, ahol sok a táblázat, lábjegyzet csak PDF formátumban lehet helyesen közzétenni a könyveket, ami köztudottan nem igazán szerencsés formátum az elektronikus könyvolvasókra.

November 18, 2023

Vida Gábor kapta az Év Szerzője-díjat a vásárhelyi könyvvásáron

Vida Gábor kapta az Év szerzője-díjat a 29. Marosvásárhelyi Nemzetközi Könyvvásáron a Magvető Kiadónál idén tavasszal megjelent Senkiháza című kötetéért. A szerző a Gyarmathy János szobrászművész által készített kisplasztikát és a Communitas Alapítvány jovóltából 1 000 eurónak megfelelő pénzjutalmat vehette át a vásár november 17-i gáláján.  „Vida Gábor az egyik legjobb kortárs magyar író. Fontos […]

November 16, 2023

„Megtörtént dolgokról tudunk-e értelmesen beszélni” – interjú Vida Gáborral

Vida Gábor Senkiháza című, az 1936 és 1946 közötti időszakban játszódó, idén tavasszal megjelent új regénye, ahogy a szerzőtől megszokhattuk, egy ízig-vérig Erdély-történet, amelyben van szerelmi bánat, etnikumok együttélése, realitás és fikció. Az Erdélyi lektűr – amint az alcím jelzi – legszívesebben a természetet járó írójával a regénye születéstörténetéről beszélgettünk. A Senkiháza eseményeinek egyik fő […]

November 16, 2023

Olvasójáték: a könyvről való párbeszéd lehetősége

Jubileumi kiadásához érkezett idén a Marosvásárhelyi Nemzetközi Könyvvásár olvasásnépszerűsítő játéka. Az Olvasd el, és játssz velünk! már a kezdetekben „közvetítő szerepre” vállalkozott: megteremteni a könyvről való párbeszéd lehetőségét író és olvasó között. Az adhatás gyönyörűsége az, ami ennek a munkának a szépsége – mondja Makkai Kinga, az olvasójáték főszervezője. Vele beszélgettünk. Ha leltárt kellene készíts […]