Román triptichon


  • Szerző: Gheorghe Crăciun - Ioan Groșan - Mircea Nedelciu
  • Kiadó: Lector
  • Kiadás éve: 2021
  • Oldalak száma: 176
  • Kategória: Szépirodalom
  • Ár: 25 RON
  • Forgalmazó kiadó: Lector Kiadó

A kötet három írása Lövétei Lázár László műfordítói magánmitológiájában szervesül önmagába csukódó szárnyas oltárrá. „Mindhárom szerző a román prózát megújító nyolcvanas nemzedék tagja. Hogy miből állt ennek a nemzedéknek a »nyelvújítása«, az itt és most teljesen indifferens: számomra igenis az őszinteség volt fontos ezekben a prózákban, az a mód, ahogy vallani tudnak – helyettem is – szerelemről, gyermekkorról, a költészet iránti rajongásról. Fontos témáim nekem is ezek. És nagyon remélem, hogy a Covid-idők elmúltával is azok maradnak!” (Lövétei Lázár László) Gheorghe Crăciun, Ioan Groșan és Mircea Nedelciu szövegeinek szépségét kiemeli a fordítói szűrő és a fenyegetés, amely mini-antológiánk megjelenése idején az emberiséget sújtja.





További hasonló könyvek


A bércre esett fa – Bölöni Farkas Sándor életregénye

Mikó Imrének ez a regénye az erdélyi reformkor kiemelkedő személyiségének, Bölöni Farkas Sándornak (1795-1842) életét dolgozza fel. Főhőse az 1848-as forradalmat előkészítő reformkorban, nyugat-európai országokban és az Amerikai Egyesült Államokban tett utazásairól szóló, a maga korában több kiadást megért könyvével (Utazás Észak-Amerikában. 1834), s az akkoriban csak kéziratban terjedt Nyugat-európai utazásokkal (1843) kivételes szerepet játszott […]

Man-machine – trilógia

2151-et írunk. Egy ember és az általa alkalmazott robot közti különbség egyre csökken, a gondolkodás terén egyre inkább zárkóznak fel a gépek. Riyla Cantuo-Weiss világhírű fizikus egy űrhajó feldélzetére kap meghívást, amely egy élhetőnek tetsző bolygó felderítésére indul. Ugyanakkor minél következetesebben próbálja alkalmazni a racionalitás három alapgondolatát,a társadalomban széles körben elfogadott ideológiát.

Tövises képsor

Előfordulhat egy íróval, hogy szembejön vele egy történet. Egy élettörténet. Vagyis – természetesen – a történetet hordozó személy. Szóba elegyednek, szerző és hőse, és az élettörténet lassacskán felölti formáját. Kérdés persze: ki a szerző? Hiszen az én dőlt betűs közbevetéseimtől eltekintve, az alábbiakban Balla Árpád Zoltán szavai, mondatai olvashatók.