Hazatérő szavak nyomában – Szociográfiai riportok



Cseke Péter új riportkönyve két korszak határán ível át. Az írások nagyobb része még a Ceausescu-diktatúra idején született, amikor a szerző megmaradásunk reménységének jeleit kereste-figyelte – példamutató embereket keresve és találva: a Kis-Küküllő menti Kibéden ősi időkből megőrzött balladákat a feledéstől megmentő, vagy a Fekete Körös-vidéki Nagyzerinden művésztelepet és képtárat létrehozó falusi tanárokat, a Homoród mentén a kollektivizálásban fuldokló falvakban élénk kulturális életet támasztó művelődési ház-igazgatókat, moldvai falvakba száműzött és ott példásan helyt álló magyar orvosokat, a csombordi gazdasági iskolában kertész-, szőlész-, mezőgazdász-nemzedékeket nevelő tanárokat.
A most kötetbe gyűjtött írások azonban nem csupán adott idők termékei. Cseke Pétert nem hagyják nyugton az egyszer felfedezett példák – időről időre vissza-visszatér riportjainak korábbi helyszíneire, s ezzel nem egyszer évtizedeken átívelve követi állandóságukat a változó világban, távlatot adva a belőlük sugárzó reménységnek.
Van a kötetben néhány írás, amely az 1989-es korforduló utáni eseményeket (a magyar nyelvű rádió- illetve televízióadások újraindulását) eleveníti fel – ezekben megelőző írásokban érzékelhető időtávlat fordítva működik: a két stúdió naprakész megjelenésének titka ezeknek a közösségeknek évtizedeken át kiforrott szellemiségében rejlik.
Jövőnk záloga a közösségért élő, a cselekvés lehetőségét bármely helyzetben megtalálni képes ember – ez a kötet írásainak időszerű üzenete.





További hasonló könyvek


Elmúlt jelen

A három évtizede történt romániai rendszerváltás eseményeit egyre inkább történelemként emlegetjük, noha még sokak emlékezetében elevenen él, és jelenünket megannyi nyúlványával behálózza. Lőrincz József politológus Az átmenet közéleti értékei a mindennapi életben című könyvében említi, hogy 1989-1990 még nem a múlt, hanem “egy olyan jelen, ami elmúlt”. Hogyha a közelmúltban lezárult szocialista korszak és az […]

Egy nemzetiségi könyvkiadó a diktatúra évtizedeiben (1969–1989) – Beszélgetések a Kriterion munkatársaival

Alapításának 50 éves évfordulóját ünnepli a Kriteron Könyvkiadó. Nem szokványos évforduló ez – az is lehetne, hiszen a magyar könyvkiadás egészét tekintve is kevés az a magyar kulturális intézmény, amely ilyen évfordulóval büszkélkedhet – , de kiemeli ezt az eseményt a lehetséges kulturális évfordulók sorából az a teljesítmény, amely ehhez a névhez köthető, még hozzá […]

Csíkszék és a csíkszéki nemesség a 16-17. században

Csíkszék egyediségét, a különböző kérdésekben vállalt álláspontját a lakosság felekezeti hovatartozásával is magyarázhatjuk, hisz a szomszédos Udvarhely- és Háromszékhez képest az itt élők homogén katolikus tömböt alkottak. Ezen székely mikrorégió társadalmáról, azon belül is a helyi elitről és a mindennapok történetének különböző aspektusairól olvashatnak a kötetben.