Felsírt egy csillagocska



Méliusz József (1909-1995) a romániai magyar irodalom – és az egyetemes magyar
irodalom – egyik legérdekesebb alkotója. Személyes életsorsa is legendává tette: a második világháború után, a szocializmus győzelmi mámorában őt is bebörtönözték a román hatóságok, feleségét a szekuritate emberei egy törülközővel megfojtották, minden iskolából kicsapott fia később megőrült (zárt osztályon, elmegyógyászaton halt
meg)… Méliusz életműve pedig hű lenyomata annak a történelemnek, amely ezt tette vele. Miközben õ maga is vitatott személyiségként él(t) sokak tudatában… Szenvedélyes, mélyen átélt vallomások a magyar nyelvhez és irodalomhoz tartozás (a ragaszkodás! ) hatalmas élményéről – ezt nyújtja e válogatás Méliusz életművéből.





További hasonló könyvek


Túlhevült a pokol tüze

A kommunista rezsim utolsó lehelete… Egy letűnt világ keresztmetszetét mutatja fel alulnézetben, amelyet sokan a ma még élők közül megértünk, de amelyre már igyekszünk nem emlékezni, nem számolva a természetes vagy kényszerfelejtés valamennyi hátulütőjével, kellemetlen, talán éppen tragikus következményével. A rendszer és az ebből következő rend hatásai, a kényszerű viszonyulás-rendszerek a helyszíntől függetlenek, és az […]

Az utolsó vagon

Újságírás és szépírás izgalmas határvidékére kalauzolnak a marosvásárhelyi Vajda György írásai. Aki riporteri szerepéből továbblépve, témagyűjteményében szemezgetve akkor is ábrázol, méghozzá hitelesen, amikor színez, felnagyít, kiemel, összekapcsol, korrekt játékot űzve az egy-két kézfogásnyi távolságban lévő, távolinak és idegennek tetsző, mégis otthonosan ismerős valósággal.

Névtelen cserépdarab

Kovács András Ferenc kettős verskötetében klasszikus időmértékes formákban íródott darabok szerepelnek. Válogatottak, régiek, újak – s végül néhány műfordítás latinból… Itt jelenik meg először (persze, csak egy szűk válogatásban) az ókori római költő, Caius Licinius Calvus harminchat verse is.