A legkönnyebb igazat mondani



A koronavírus-járvány miatti bezártság idején, 2021 tavaszán Király László diktafonra mondta teljes költői életművét. A versek rögzítése közben Király Zoltánnak az az ötlete támadt, hogy jó lenne egy hosszú beszélgetés is a költővel, kontextusba helyezendő a verseket. Örömmel mondtam igent a felkérésre, mert meggyőződésem, hogy egy efféle „költői önéletrajz” igenis segítheti a boldog posteritas értelmezői munkáját. Nem vagyok egy Eckermann, nem „Goethe-atyaisten” (copyright: Király László) kinyilatkoztatásait, elmés mondásait akartam papírra vetni, amikor leültem Sóváradon Laci bácsival beszélgetni. Viszont annál őszintébb érdeklődéssel hallgattam a mondandóját felmenőkről, gyerekkorról, iskolai és egyetemi éveiről, olvasmányairól, költői indulásáról, szerkesztői munkájáról, külföldi útjairól, az orosz irodalom iránt érzett szerelméről – szóval csupa olyan témáról, amelyek még sosem kerültek ennyire részletesen kibeszélésre. Király László 2023. november 19-én töltötte 80. életévét. Hiszem, hogy ez a fotókkal gazdagon illusztrált beszélgetőkönyv méltó tisztelgés a költő előtt – nem beszélve arról, hogy ennek a kötetnek irodalomként is ott a helye a Király László-versek mellett: akárcsak a verseiben, Király László az életéről mesélve-beszélgetve is mindig pontosan, precízen fogalmaz! Semmi mellébeszélés, elvégre „a legkönnyebb igazat mondani”





További hasonló könyvek


Egy az egymillióból

Hogyan tudok megtanulni együtt élni ezzel az egy az egymillióból előforduló immundrendszeri betegséggel, amelyre nincs kezelés, és amelynek az oka ismeretlen? Mivel ilyen alacsony a páciensek száma, nagyon kevés információ áll a szakértők rendelkezésére ahhoz, hogy kutatásokat végezhessenek ennek a betegségnek a kialakulásáról. Mit fogok tenni? Dőljek hátra lemondóan, mondván, hogy ezen az állapoton nem tudok […]

Lélegzetvételek

Franz Hodjak (1944, Nagyszeben) költő, író, műfordító, 1992-ig a kolozsvári Dacia Könyvkiadó szerkesztője. Jelenleg a németországi Usingenben él. Több tucat könyv szerzője, írói munkásságát számos irodalmi díjjal méltatták.

Nem kopog senki a vers falán

Kiérlelt, tiszta, halkszavú, olykor a szelíd suttogásból szenvedéllyel felizzani képes, indulattól fűtött költészet ma is a Tóth Ágnesé. Az elmúlással is számot vető, ám életigenlő, derűt sugárzó szövegek a kimondás szabadságával is megajándékozzák az olvasót.