November 17, 2017

Múltidéző Lencsi-versek

Megélt tapasztalatainkat sokszor mesékké, történetekké formáljuk, és továbbadjuk unokáink, gyerekeink számára, egy kicsivel emészthetőbb formában. Talán ez az a hagyaték, ami átível generációkon és az idő vasfoga sem fog rajta. Főként, ha megőrizzük őket szavak formájában az utókor számára.

Így tett a Lencsi könyve című kötet megírója is, Albert Homonnai Emő, akinek verseit anyai nagymamája történetei ihlették.

Na de, ki az a Lencsi? – tevődött fel a kérdés a könyvbemutatón. Olyan valaki, aki homályosan lát? Netán, az az valaki, aki másképp látja a világot, mint a többség? Kontaktlencsét visel a szereplő, vagy nagyon szereti a lencselevest?” – jöttek a jópofa kérdések a gyerekhallgatóság soraiból. Pedig egyszerű a válasz, Lenkének a beceneve – világosította fel a gyerekeket az írónő.

Albert Homonnai Emő verseskötetét anyai nagymamája, Daday Lenke történetei ihlették, aki kifogyhatatlanul mesélt édesapjáról, Daday Lóránd íróról, akit írásai miatt nem egyszer bebörtönöztek. „Ahhoz képest, hogy milyen helyzeteken ment keresztül az én nagymamám, nagyon nyitott ember maradt. Ő a mesélésben dolgozta fel sérelmeit. A háborúról is sokat mesélt, valamint a román iskolában szerzett tapasztalatairól, ahol nem beszélgethettek magyarul, különben megbüntették” – mesélte emlékeit a szerző, akinek Tanítói küldetés című versének utolsó sorai éppen erre utalnak. „Akik magyarul szólni mernek, / kukoricán térdepelnek.”

Ehhez hasonló nagyi-tapasztalatokat örökített meg az Anyanyelvápolás című versében is, amelyben szintén a román iskolában töltött emlékek törnek fel.

Tanítónk megteszi, mi tőle telhet:
közösen tanuljuk az anyanyelvet.
Noha elméletben megáll e képlet,
lehet, hogy a tanci mégiscsak téved.
Muszáj szóvá tennem, ó, doamna Didi,
hogy a gyakorlatban van egy kis bibi:
még pediglen az, hogy nálunk a mama
nem olyan nyelvet beszél, amilyet maga.

 

Magyari Izabella

November 18, 2023

Vida Gábor kapta az Év Szerzője-díjat a vásárhelyi könyvvásáron

Vida Gábor kapta az Év szerzője-díjat a 29. Marosvásárhelyi Nemzetközi Könyvvásáron a Magvető Kiadónál idén tavasszal megjelent Senkiháza című kötetéért. A szerző a Gyarmathy János szobrászművész által készített kisplasztikát és a Communitas Alapítvány jovóltából 1 000 eurónak megfelelő pénzjutalmat vehette át a vásár november 17-i gáláján.  „Vida Gábor az egyik legjobb kortárs magyar író. Fontos […]

November 16, 2023

„Megtörtént dolgokról tudunk-e értelmesen beszélni” – interjú Vida Gáborral

Vida Gábor Senkiháza című, az 1936 és 1946 közötti időszakban játszódó, idén tavasszal megjelent új regénye, ahogy a szerzőtől megszokhattuk, egy ízig-vérig Erdély-történet, amelyben van szerelmi bánat, etnikumok együttélése, realitás és fikció. Az Erdélyi lektűr – amint az alcím jelzi – legszívesebben a természetet járó írójával a regénye születéstörténetéről beszélgettünk. A Senkiháza eseményeinek egyik fő […]

November 16, 2023

Olvasójáték: a könyvről való párbeszéd lehetősége

Jubileumi kiadásához érkezett idén a Marosvásárhelyi Nemzetközi Könyvvásár olvasásnépszerűsítő játéka. Az Olvasd el, és játssz velünk! már a kezdetekben „közvetítő szerepre” vállalkozott: megteremteni a könyvről való párbeszéd lehetőségét író és olvasó között. Az adhatás gyönyörűsége az, ami ennek a munkának a szépsége – mondja Makkai Kinga, az olvasójáték főszervezője. Vele beszélgettünk. Ha leltárt kellene készíts […]