November 20, 2012

Leltár – pozitív a mérleg

Könyvadatok:

A Nemzeti Színház előcsarnokában a könyvek 252 négyzetméter beépített felületet foglaltak el. Mindezt a 34 önálló és 1 közös standdal jelen levő hazai kiadók és kereskedők, a 7 önálló standot állító magyarországi kiadók (amelyeket kiegészítettek a Magyar Könyvkiadók és Könyvterjesztők Egyesülésének képviseletében jelen levő kiadók), illetve a Fischer International  standján jelen levő, idegen nyelvű könyveket megjelentető és forgalmazó kiadók fedték le. Összességében  tehát 118 olyan – legalább 5 címet kínáló – kiadó könyvterméséhez volt hozzáférés a Vásár három napja alatt.
Lévén, hogy egy-egy stand forgalma üzleti titoknak számít, a pontos összforgalomról nincs adatunk, annyit viszont valamennyi visszatérő kiállító elárult, hogy a bevétele nagyobb volt az előző évinél. Adataink szerint körülbelül 6500 könyvet adtak el a vásár három napja alatt.
A könyvkínálat gazdagságán túl a Vásár 73 járulékos programja, köztük a minden nemzedékre odafigyelő 6 kiemelt program is sok érdeklődőt vonzott. Ennek köszönhető a soha eddig nem tapasztalt látogatottság: közel 8000 személy fordult meg a Vásár kapcsán a Nemzeti Színházban e három nap alatt. Ezeknek közel fele 14 éven aluli gyermek volt.

 

Sajtóreggeli:
A Vásár idején a Romániai Magyar Könyves Céhhez tartozó kiadók vezetői egy sajtóreggeli keretében találkoztak az erdélyi magyar média képviselőivel, amelynek során kölcsönösen tájékoztatták egymást arról, hogyan képzelik el az Erdélyben megjelenő magyar könyvek jobb mediatizálását a könyvpiac élénkítése érdekében. Ez ugyanis nélkülözhetetlen eszköze annak, hogy az erdélyi magyar kiadók fennmaradhassanak és fejlődhessenek.
A sajtó képviselői (napi- és hetilapoknál, rádióknál, internetes újságoknál és folyóiratoknál foglalkoztatott jó nevű szakemberek) elismerték, hogy a gyér és nem az egész sajtóra kiterjedő próbálkozásokon kívül nincs olyan fórum, amely az Erdélyben megjelent magyar nyelvű kiadványokkal kapcsolatos tájékoztatást biztosítsa. Így lehetőség sincs teremtve az érdeklődők számára, hogy az új könyvekre vonatkozó információkhoz juthassanak.

A jelen levők egyhangúan azon az állásponton voltak, hogy a kezdeményezést első sorban a kiadóknak kell felvállalniuk. A pozitív viszonyulást bizonyítandó, a média valamennyi képviselője jelezte hajlandóságát, hogy a lehetőségekhez mérten a legnagyobb jóindulattal és szakmai hozzáállással segíti a tájékoztatást, akár rendszeres rovatot is biztosítva erre a célra.
Úgy a kiadók jelen levő képviselői, mint a különböző típusú médiában elkötelezett újságírók vállalták, hogy külön-külön is feltérképezik lehetőségeiket, és a közeljövőben konkrét javaslatokat tesznek a legeszményibb, kölcsönösen elfogadható megoldásokra.

 

Koncertek, előadások:
Az állandó gyerekfoglalkozások mellett a legkisebbeket megszólító programok csúcspontja a csütörtök délutáni két teltházas Alma Együttes koncert volt, amely nem csak a gyerekeknek, hanem szüleik számára is nagyszerű kikapcsolódást biztosított. „Akkor jó egy koncert, ha interaktív, ha mindenki be van vonva, ha mindenki úgy megy el, hogy jól érezte magát. Éppen ezért nagyon sok kikacsintós vicc, poén van, amit esetenként a gyerek nem is ért, de szülő igen. És erre törekszünk is, érezze jól magát az apuka és az anyuka is. Ezért családi koncert az Alma zenekar műsora.” – nyilatkozta az együttes a vasarhely.ro-nak adott interjújában.

Több száz fős tömeg fogadta Vuity Tvrtkót az Ariel Bábszínházban, aki a sepsiszentgyörgyi Bod Péter Megyei Könyvtár és a 18. Marosvásárhelyi Nemzetközi Könyvvásár közös meghívottjaként érkezett Marosvásárhelyre. A nézőtéren és a színpadon hemzsegő tömeg már az előadó puszta megjelenését is tapsviharral üdvözölte. A vásárhelyi „fellépésén”, a riporterségről, szerepeiről, pesszimizmusról, abszurd és megrázó állapotokról, álmokról és kitartásról, hétköznapi hősökről beszélt, amelynek példájaként Weiss Fannit, Magyarország szépségkirálynőjét mutatta be a közönségnek, akiről nehezen lehet megállapítani, hogy halláskárosult.

Hasonlóan nagy sikernek örvendett a Kávészünet koncertje is, hiszen a Nemzeti Színház Kistermében sorra kerülő fellépésnél sem maradtak üresen a székek, itt is teltház volt. Az együttes fiatal tagjai könnyűszerrel oldották fel a hangulatot, a közönség velük együtt dalolt, mondta a verseket és nevetett az elcsattanó poénokon.

Az Örkény-év  jegyében zajló idei könyvvásár programjába a temérdek könyvbemutató mellett péntek este rendhagyó eseményre került sor a Színház 1. számú Próbatermében. Kovács Levente moderálásával Lohinszky Lóránd, Balázs Éva, Tatay Sándor, Kilyén László, Kilyén Ilka, László Zsuzsa és Fülöp Erzsébet színművészek Örkény darabokban alkotott szerepeikről meséltek. A színművészek a Marosvásárhelyen játszott Örkény-előadásokat elevenítették fel, így tagadhatatlanul nagy érdeklődés övezte ezt a programot is.

A könyvvásár utolsó napján Horváth Andor a Babeș Bolyai Tudományegyetem professzora a Caragiale-centenárium alkalmával Az érettségi tétel: Caragiale címmel tartott színvonalas és a közérdeklődésre is számot tartó előadást. A professzor az előadás alatt azt a kérdést járta körül, hogy mit javasol ő maga érettségi tételnek az vizsgatételek között oly magától értetődően jelenlevő Caragiale-témakörből.

Mácsai Pál Azt meséld el, Pista! című egyéni műsorát is teltházas közönség fogadta a Vásár utolsó estéjén. A rendkívül egyszerű, de annál pompásabb fellépés sokak szerint kiváló és méltó befejezése volt a három napos rendezvénynek. A sokáig visszatérő vastaps és az előadást követő szakmai beszélgetés pedig Mácsai úr számára is felehetetlenné tette az itt tartózkodást.

A Marosvásárhelyi Nemzeti Színház produkcióit is nagy érdeklődés övezte. A Megtorlás, a Változatok és a Lilike medika leveleiből című előadások számos könyvbarát nézőt csalogattak be a színházi nézőtérre is. Mindent összevetve, a három nap alatt közel két és fél ezer ember volt kíváncsi a különböző előadásokra, koncertekre, fellépésekre.

 

Zsúfolt volt a gyermekklub is:
Bár egyetlen terem állt a rendelkezésünkre a négy korosztály foglalkoztatására, nagyjából sikerült megoldani a csoportok zökkenőmentes váltását, cseréjét, az óránként változó tevékenységek lebonyolítását. Kiemelkednek a programból az asztali bábozások, az író olvasó találkozók, a táncház, valamint a kézműves foglalkozások, ahol ugyanis kicsinek bizonyult a terem a 80-100 érdeklődő számára. Számadatokban kifejezve, pénteken, a második nap volt a legtöbb látogatója a foglalkozásoknak (300 felett) első és harmadik nap hozzávetőlegesen hasonló számú érdeklődő fordult meg a gyereksarokban (250 körül). A több mint 25 foglalkozáson közel ezer gyerek vett részt. Azoknak a pedagógusoknak és szülőknek, akik elkísérték a tanítványaikat, gyerekeiket ezekre a foglalkozásokra egyfajta továbbképzőt is jelentettek a szakszerűen felépített tevékenységek, példát mutattak arra, hogy hogyan kell a felkelteni a gyerekek érdeklődését a könyv és az irodalom iránt.

 

 

Pörgés az interneten:
Annak ellenére, hogy a Vásár hivatalos honlapja még igencsak frissnek mondható, úgy tűnik nagy érdeklődés övezte az online tartalmakat is. A napi egyedi látogatók száma 1000-1500 között váltakozott. A legtöbben a programokra, valamint a térképre kattintottak, ugyanakkor nagyon sokan voltak kíváncsiak a különböző kiadók bemutatóira is.

A Vásár Facebook oldalán is zajlott az élet. A rendezvényt megelőző időszakban a heti látogatottság száma többször is meghaladta a 40.000 főt, ez az érdeklődés pedig a Vásár ideje alatt sem látszott csökkeni. Értelemszerűen a fotó összeállítások keltették fel leginkább a böngészők figyelmét, de igencsak pozitív arányokat lehetett észrevenni a különböző irodalmi események beszámolóit és az interjúkat illetően is.

November 18, 2023

Vida Gábor kapta az Év Szerzője-díjat a vásárhelyi könyvvásáron

Vida Gábor kapta az Év szerzője-díjat a 29. Marosvásárhelyi Nemzetközi Könyvvásáron a Magvető Kiadónál idén tavasszal megjelent Senkiháza című kötetéért. A szerző a Gyarmathy János szobrászművész által készített kisplasztikát és a Communitas Alapítvány jovóltából 1 000 eurónak megfelelő pénzjutalmat vehette át a vásár november 17-i gáláján.  „Vida Gábor az egyik legjobb kortárs magyar író. Fontos […]

November 16, 2023

„Megtörtént dolgokról tudunk-e értelmesen beszélni” – interjú Vida Gáborral

Vida Gábor Senkiháza című, az 1936 és 1946 közötti időszakban játszódó, idén tavasszal megjelent új regénye, ahogy a szerzőtől megszokhattuk, egy ízig-vérig Erdély-történet, amelyben van szerelmi bánat, etnikumok együttélése, realitás és fikció. Az Erdélyi lektűr – amint az alcím jelzi – legszívesebben a természetet járó írójával a regénye születéstörténetéről beszélgettünk. A Senkiháza eseményeinek egyik fő […]

November 16, 2023

Olvasójáték: a könyvről való párbeszéd lehetősége

Jubileumi kiadásához érkezett idén a Marosvásárhelyi Nemzetközi Könyvvásár olvasásnépszerűsítő játéka. Az Olvasd el, és játssz velünk! már a kezdetekben „közvetítő szerepre” vállalkozott: megteremteni a könyvről való párbeszéd lehetőségét író és olvasó között. Az adhatás gyönyörűsége az, ami ennek a munkának a szépsége – mondja Makkai Kinga, az olvasójáték főszervezője. Vele beszélgettünk. Ha leltárt kellene készíts […]