November 16, 2012

Hétköznapi hősteremtés Tvrtkóval

Több száz fős tömeg fogadta Vuity Tvrtkót az Ariel Bábszínházban, aki a sepsiszentgyörgyi Bod Péter Megyei Könyvtár és a 18. Marosvásárhelyi Nemzetközi Könyvvásár közös meghívottjaként érkezett Marosvásárhelyre. A nézőtéren és a színpadon hemzsegő tömeg már az előadó puszta megjelenését is tapsviharral üdvözölte. Sokak szerint  a könyvvásár első napjának csúcspontja Vujity Tvrtko előadása volt.  Jellegzetes fekete sapkás alakja elsősorban a képernyőről, riportfilmekből, a TV2 műsoraiból ismert. Tvrtko Magyarországon született, magyar nevet is viselt, amelyet származásának jegyében később erre a mostani szinte kiejthetetlen névre változtatott. Miamiban tanult, és a világ minden táján megfordult riporterként, aki magát újságírónak vallja, de valójában író.

 Tapasztalataiból, munkájából illetődve előadásokat is tart. A vásárhelyi „fellépésén”, a riporterségről, szerepeiről, pesszimizmusról, abszurd és megrázó állapotokról, álmokról és kitartásról beszélt.  Rengeteget sztorizott, szépen vezette a hallgatóságát a kacagástól egészen a sírás határáig.

Az előbb felsoroltak között nem látni egyből az összefüggést. A lelkes érdeklődést látva, felmerült bennem a kérdés: mi a titka a sikerének?

 

 

 Az előadás elején megfogalmazta célját: két óra alatt erősebbé akarja változtatni a közönségét, illetve megpróbálja felnyitni a szemüket, hogy jól érezzék magukat a saját bőrükben.

 

Az egymást látszólag véletlenszerűen követő történetek – mert olyan szórakoztatóan tálalja, hogy hajlamosak vagyunk megfeledkezni a felvezetésben megjelölt okról – lassan és biztosan kezdtek egy irányba mutatni, és egyetlen vezérgondolatnak alárendelődni. Ebben áll Vujity Tvrtko zsenialitása – ahogyan ezeket összefűzi. Lássuk nagyvonalakban miről is volt szó.

 

Egyszerű premisszából indult ki. Mindenkinek van egy álma, a színészé, hogy Rómeó lehessen, a színésznőé, hogy Júlia.  Trvtko álma, hogy olyan helyekre jusson el, illetve be újságíróként, ahová riporterként rendszerint esélye sem lenne. Foglalkozásából adódóan szükség szerint öltötte már magára medvevadász, járványkutató orvos, baptista aktivista, diplomáciai tolmács, szerepét. Megjárta a világ legkeményebb diktatúráit, és kis szappantartó kamerájával készített riportfilmeket, amelyek kicsengése mind arra hajaz, hogy léteznek olyan helyek, és helyzetek a világon, amelyhez képest, a mi kelet-európai életünk egyenesen leányálom, azaz a legnagyobb problémáink is eltörpülnek a totalitarista rendszerekben élő emberekéhez képest.  Bepillantást nyerhettünk a mélyszegénységnek abba a fázisába, amikor az emberek sárpogácsával vészelik át a mindennapjaikat, és koszos, kolerával fertőzött vizet isznak, nem beszélve arról, hogy szűk és ugyancsak mocskos sátortáborokban élnek.

 

Itt jön a képbe Weiss Fanni, Magyarország szépségkirálynője, akiről nehezen lehet megállapítani, hogy halláskárosult. Fanni a kitartás iskolapéldája lehet, egy hétköznapi hős, aki bátorságával és kedvességével megnyerte a közönség. (Keresztes Franciska)

 

 

 

November 18, 2023

Vida Gábor kapta az Év Szerzője-díjat a vásárhelyi könyvvásáron

Vida Gábor kapta az Év szerzője-díjat a 29. Marosvásárhelyi Nemzetközi Könyvvásáron a Magvető Kiadónál idén tavasszal megjelent Senkiháza című kötetéért. A szerző a Gyarmathy János szobrászművész által készített kisplasztikát és a Communitas Alapítvány jovóltából 1 000 eurónak megfelelő pénzjutalmat vehette át a vásár november 17-i gáláján.  „Vida Gábor az egyik legjobb kortárs magyar író. Fontos […]

November 16, 2023

„Megtörtént dolgokról tudunk-e értelmesen beszélni” – interjú Vida Gáborral

Vida Gábor Senkiháza című, az 1936 és 1946 közötti időszakban játszódó, idén tavasszal megjelent új regénye, ahogy a szerzőtől megszokhattuk, egy ízig-vérig Erdély-történet, amelyben van szerelmi bánat, etnikumok együttélése, realitás és fikció. Az Erdélyi lektűr – amint az alcím jelzi – legszívesebben a természetet járó írójával a regénye születéstörténetéről beszélgettünk. A Senkiháza eseményeinek egyik fő […]

November 16, 2023

Olvasójáték: a könyvről való párbeszéd lehetősége

Jubileumi kiadásához érkezett idén a Marosvásárhelyi Nemzetközi Könyvvásár olvasásnépszerűsítő játéka. Az Olvasd el, és játssz velünk! már a kezdetekben „közvetítő szerepre” vállalkozott: megteremteni a könyvről való párbeszéd lehetőségét író és olvasó között. Az adhatás gyönyörűsége az, ami ennek a munkának a szépsége – mondja Makkai Kinga, az olvasójáték főszervezője. Vele beszélgettünk. Ha leltárt kellene készíts […]