November 14, 2019

Emlékezés, kozmetikázás nélkül

Egy regény, amelynek minden szereplője valós és amelyért kapott már pofonokat a szerző, akinek azt is felrótták már, hogy „miért próbál sikert kovácsolni magának a régi dolgokkal”. Tamás Dénes nem tartja teljesen a magáénak Az élő ház című regényt, de mint mondja, „a nézőpont személyes és közösek a történetek”. „Nem fikció, de nem is dokumentumregény, hanem szépirodalom, az írói világ termése” – fogalmaz a szerző, aki székelyudvarhelyi diákéveit elevenítette fel „többdimenziós művében, az első élményes regényében”, amelyben szól az első csókról, az első licis olvasmányélményekről (Albert Camus Közönye iránt közömbös volt az osztály zöme), a lányok emeletére vezető lépcsőfeljáró titkáról…

Bentlakástörténeteket felelevenítő regény, de nem hasonlítható Ottlik Géza Iskola a határon című opuszához vagy Robert Musil Törless iskolaévei című nagyprózájával, pontosabban nem úgy „bentlakásregény”, nem úgy lélektani és nevelődési regény, mint azok.

Fotók: Szigeti Szenner Szilárd

 

„Az emlékezés kérdése került a regény műhelyének a középpontjába. Ott vannak az évek, amelyekben sok minden történt, a tudatomban pedig tovább alakultak ezek” – mondja Tamás Dénes, elismerve, hogy a jelenből visszanézve valamennyivel gazdagabb lett a világ. A regényt kiadó Kalligram Kiadó vezetője, Mészáros Sándor szerint az lesz író, aki jól mesél, ugyanis „a mesélést szeretjük, nem a történetet”.

Méltatói szerint Tamás bravúrja abban áll, hogy meg sem próbál idealizálni, nem megszépíteni akarja az emlékeket, hanem úgy mesélni el a közös múltat, hogy közben rádöbbentse az olvasót arra, hogy az idő bizony piszkosul elillant mindenki fölött.

És eltelt Tamás Dénes fölött is, a szó jó értelmében – mint kiderült, már a licis évek során is írónak készült, néhány rossz vers után azonban viszonylag korán rádöbbent arra, hogy előbb olvasnia kell, „be kell érnie” és a vers, mint műfaj, „egyébként sem neki való”. 

Az élő ház tanulsága, ha fogalmazhatunk így, az irodalmi piacon egyre nagyobb számban jelentkező sziruposnál sziruposabb művekkel ellentétben – amint Mészáros Sándor megfogalmazta – hogy a múlt nem szépül meg mindig, a jó nem győzedelmeskedik mindig. De talán nem is kell, a múltunkból nem kell feltétlenül mindentől megszabadulni.

November 18, 2023

Vida Gábor kapta az Év Szerzője-díjat a vásárhelyi könyvvásáron

Vida Gábor kapta az Év szerzője-díjat a 29. Marosvásárhelyi Nemzetközi Könyvvásáron a Magvető Kiadónál idén tavasszal megjelent Senkiháza című kötetéért. A szerző a Gyarmathy János szobrászművész által készített kisplasztikát és a Communitas Alapítvány jovóltából 1 000 eurónak megfelelő pénzjutalmat vehette át a vásár november 17-i gáláján.  „Vida Gábor az egyik legjobb kortárs magyar író. Fontos […]

November 16, 2023

„Megtörtént dolgokról tudunk-e értelmesen beszélni” – interjú Vida Gáborral

Vida Gábor Senkiháza című, az 1936 és 1946 közötti időszakban játszódó, idén tavasszal megjelent új regénye, ahogy a szerzőtől megszokhattuk, egy ízig-vérig Erdély-történet, amelyben van szerelmi bánat, etnikumok együttélése, realitás és fikció. Az Erdélyi lektűr – amint az alcím jelzi – legszívesebben a természetet járó írójával a regénye születéstörténetéről beszélgettünk. A Senkiháza eseményeinek egyik fő […]

November 16, 2023

Olvasójáték: a könyvről való párbeszéd lehetősége

Jubileumi kiadásához érkezett idén a Marosvásárhelyi Nemzetközi Könyvvásár olvasásnépszerűsítő játéka. Az Olvasd el, és játssz velünk! már a kezdetekben „közvetítő szerepre” vállalkozott: megteremteni a könyvről való párbeszéd lehetőségét író és olvasó között. Az adhatás gyönyörűsége az, ami ennek a munkának a szépsége – mondja Makkai Kinga, az olvasójáték főszervezője. Vele beszélgettünk. Ha leltárt kellene készíts […]